Yeni Genelge Yayınlandı - Polisin olduğu yerde artık bunu yapmak yasak

Yeni Genelge Yayınlandı - Polisin olduğu yerde artık bunu yapmak yasak

Yeni yayınlanan genelgede açıklandı. Polisin olduğu yerde bunu yapmak yasaklandı. Twitter'da da gündeme düşen yasağa göre artık polisler bunu yapanlara müdahale etme hakkını ellerinde bulunduracaklar.

Emniyet Genel Müdürlüğü yeni bir genelge yayınladı. Genelge içeriğine göre artık polislerin bulunduğu yerde cep telefonu ile ses ya da görüntü kaydı almak yasaklanacak. Eğer kişi kayıt alırsa polisler kişiye müdahale edecek ve kişiler hakkında yasal işlem başlatılacak.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş’ın imzası ile yayınlanan bildiriye göre polisin bu tür görüntülerinin alınmasının özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği gerekçesiyle kararın alındığı yazıldı. 

Oda TV'de yayınlanan habere göre genelge içeriğine göre polis, görevini yaparken eğer ses ya da görüntü alınırsa, tevessül edecek olan danışlara fırsat vermeyecek, eylem ya da duruma göre ise kayıt yapan kişiler engellenecek. Kanuni şartlar altında da kişinin hakkında adli bir işlem başlatılacak.

"Hem vatandaş hem personelin güvenliğini tehlikeye atıyor"

Genelge içeriğinde belirtilene göre kişilerin ses ya da görüntülerinin kayda alınmasının ve temel kişilik haklarından olan özel hayatın gizliliğinin ihlali olacağını açıkladı. Buna göre de özellikle kolluk kuvvetlerinin bununla çok fazla karşılaştığını vurguladı. Yayınlanan genelgeye göre, bazı durumlarda görevin yapılmasını bile engelleyecek boyutlara ulaşan ihlaller nedeniyle polisler ya da vatandaşların kişilik haklarına ya da güvenliğine zarar verdiği ifadeleri yer aldı. Dijital platformlarda yayınlanan bu görüntülerin ise personelin de vatandaşın da özel hayatın gizliliğini ve güvenliğini zedelediği gerekçe gösterildi.

Twitter ve muhalefet tepki gösterdi

Karar twitter üzerinden büyük bir tartışma konusu oldu. Diğer yandan CHP'li Grup Başkanvekili Engin Özkoç da genelgeye tepkisini gösterdi. Twitter paylaşımında bulunan Özkoç, söz konusu genelgenin insan haklarını ihlal ettiğini öne sürdü. Diğer yandan bu genelgenin hukuksuz olduğunu açıklayan Özkoç, orantısız şiddet ile kötü muameleyi görüntülemenin bir insanlık görevi olduğunu ve sonuna kadar da meşru olduğunu belirtti.

En Yeniler