• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 24 °C

Yeni İstihdama Katılım Rakamları Umut Verici Seviyelere Ulaştı

Yeni İstihdama Katılım Rakamları Umut Verici Seviyelere Ulaştı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (CSGB) Müsteşar Yardımcısı Kürşat Arat, "çalışma hayatında milli seferberlik" kampanyası çerçevesinde,...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (CSGB) Müsteşar Yardımcısı Kürşat Arat, "çalışma hayatında milli seferberlik" kampanyası çerçevesinde, yeni istihdama katılım rakamlarının umut verici seviyelere ulaştığını dile getirdi. Arat, Türkiye genelinde son 2 ayda 232 bin kişinin yeni istihdama katıldığını ifade etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kürşat Arat ve beraberindeki heyet, Kütahya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği'ni ziyaret etti. Kürşat Arat, başlatılan çalışma hayatında milli seferberlik çerçevesinde istihdamı artırmak kampanyasıyla ilgili olarak, "Kampanyaya 1,5 milyon kişinin yeni istihdama katılmasını amaçlamaktayız. Ek olarak da 500 bin kişinin de iş başı eğitimin programından faydalanarak, toplamda 2 milyon kişinin yeni istihdam sağlanması öngörmekteyiz. Gerçekleştirilen istihdam teşviki içerisinde 1,5 milyon kişi ilgili olarak, Aralık ayındaki kayıtlı çalışan sayısının üzerinde çalıştırdıkları her ek kişi için, asgari ücreti üzerinde 773 lira işveren maliyeti üzerinden düşülerek, maliyeti devlet üstlenmiş durumda. Sigorta primlerinin tamamı, işçi işveren payı ve işsizlik payı devlet tarafından karşılanmaktadır. Bir içinin işverene maliyeti bin 404 TL net olarak düşmüş durumda. Bu uygulamayı da şubat ayından geçerli olarak yapmaktayız. Bir işveren şubat ayından geçerli olmak üzere teşvikten faydalanma imkanı bulunmaktadır. Yoğun bir bilgilendirme faaliyetindeyiz. Şu anki rakamlar umut vericidir. İlk 2 aylık rakamlarda istihdama giren ve çıkanları hesaba kattığımızda şubat ayı itibariyle net artı olarak, 232 bin yeni istihdama katılımın olduğunu görmekteyiz. Bu hızla gittiğinde amaçladığımız seviyeye ulaşmayı ve işsizlik oranlarını da yıl sonu itibariyle tek haneli seviyelere düşürmeyi amaçlamaktayız" dedi.

Yeni İstihdama Katılım Rakamları Umut Verici Seviyelere Ulaştı

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim