Yeni yılda emekliler ve memurlara ödenecek zam oranları netleşti! Büyük zam bekleniyordu ancak..

Yeni yılda emekliler ve memurlara ödenecek zam oranları netleşti! Büyük zam bekleniyordu ancak..

Yeni yıl yaklaşırken memur ve emeklilerin gözü kulağı hükumetten gelecek olan zam haberinde..

Türkiye İstatistik Kurumu'nun(TÜİK), kasım ayı TÜFE(Tüketici Fiyat Endeksi) oranlarına göre,memur ve emekliler ile işçilerin alacağı 2021 zam oranları yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Geçtiğimiz Haziran ayı ile Kasım arasında geçen 5 aylık zamanda açıklanan ortalama TÜFE artışı %7,3 olarak belirlendi.

Aralık ayı içerisinde de ortalama bir hesapla tüketici fiyat endeksinin %1 artış gösterdiğini varsayarsak 6 aylık TÜFE oranı %8,1 olacak ve verilecek zam oranı da 6 aylık süreçte %3+4,1 olarak hesaplanıp maaşlara yansıtılacak.

2020 yılı içerisinde emekli ve memura yapılacak zamlarla ilgili toplu sözleşme imzalanmış ve 2021 yılında verilecek zam oranı da kararlaştırılmıştı. Ancak artan fiyatlar ve yükselen enflasyon rakamları da göz önüne alındığında belirlenen %3+3'lük zam oranı yeterli olup olmayacağı ise elbette merak konusu.

En düşük maaşlar

Belirlenen %3'lük zamma bir de 6 aylık enflasyon oranı yansıtıldığında %4,1'lik bir enflasyon hakkı doğacak ve 1 Ocak 2021'den itibaren geçerli olacak % 3 normal sözleşme zammı artı % 4.1 enflasyon farkı eklenecek. 

Bu uygulanacak zammın ardından en düşük işçi emekli maaşı 1335 TL'den 1443 liraya yükselecek. En düşük emekli maaşı 1500 liraya sabitlendiği için de maaşın eksik kalan kısmı hazine tarafından tamamlanarak yurttaşlara ödemesi yapılacak.