Yeni zamlar kapıda! eğer müdahale edilmezse ciddi bir artış yaşanacak..

Yeni zamlar kapıda! eğer müdahale edilmezse ciddi bir artış yaşanacak..

tepeden tırnağa her ürüne zam gelmeye başlıyor. Gıda ürünlerinin ardından şimdi de sıra plastik malzemelere geldi. Eğer müdahale edilmez ise...

Ekonomideki kötü gidişat ve para biriminde yaşanan değer kaybı nedeniyle uzun zamandır kıyafetten temel gıda maddesine kadar birçok ürüne ciddi anlamda zam geldi ve gelmeye de devam ediyor.

birkaç ay önce 40 liraya satılan ayçiçek yağının 80 liraya, 1 litre sütün 8 liraya ve 1 koli yumurtanın 30 liraya çıktı. Kıyafetlerde de benzer durumlar yaşanıyor kışın soğuklardan korunmak için alınacak bir ayakkabı ve bir mont için insanlar bir ay boyunca çalışmak zorunda kalıyor.

Müdahale Edilmez İse Zamlanacak!

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), tarafından bir açıklama yapıldı. Bu açıklamaya göre, eğer müdahale edilmez ise plastik ürünlerine ciddi bir zam yolda.

Yapılan zamların enflasyonun gerisinde kalması ve daha vatandaşın cebine girmeden erimeye başlamasının üstüne daha fazla zam gelmesini istemeyen vatandaşa şimdi yeni bir zam haberi daha yolda. 

Vatandaşların hayatın içinde ve her alanda sıklıkla kullandıkları plastik ürünlerin çoğuna zam geleceğini belirten Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı yetkilileri, mutfakta kullanılan saklama kaplarından, kalem, mandal, leğen ve elektronik eşyalarda kullanılan plastik materyallere kadar akla gelebilecek çoğu ürüne yüksek oranda zam gelecek uyarısı yapıldı.

Ekonomik krizin ardından bir de koronavirüsün hayatımıza dahil olması ile birlikte gittikçe zorlaşan koşullara bir yenisi daha eklenmek üzere. Dünya genelinde yaşanan hammadde ve tedarik sorunları plastik sanayiini de olumsuz anlamda etkiliyor. 

Her Gün Zamlanmaya Devam Ediyor

İçilen sudan, koladan, kıyafetlerde ayakkabılarda kullanılan plastiğe kadar birçok ürünün fiyatına da etki edecek olan bu duruma bir an önce müdahale edilmesi gerektiği ifade ediliyor. Plastikte hammadde ürünlerine dolar bazında son 6 ay içerisinde yüzde 23 ile yüzde 137 oranında değişen fiyatlarda bir artış yaşandığını ancak bu artışın da devam edeceği belirtildi.

seralarda kullanılan örtüler, poşetler, ambalajlar ve ince streç filmlerde kullanılan hammaddeye son 6 ayda yüzde 60 oranında bir zam yapıldığı ifade edilirken, kapı ve pencereler ile borularda kullanılan plastik maddesi PVC'nin hammaddesi yüzde 137 oranında bir artış aldı.