Yenilmeden önce bu 5 yiyeceği yıkamamak gerekiyor sakın bu hataya düşmeyin

Yenilmeden önce bu 5 yiyeceği yıkamamak gerekiyor sakın bu hataya düşmeyin

Her yiyecek yıkanmaz. Bunları öğrendikten sonra nasıl bir hata yaptığınızı göreceksiniz. Bakın o yiyecekler hangileri..

Salgın nedeniyle temizliğe çok daha fazla dikkat ediyoruz. Her yiyeceği yıkama ihtiyacı duyuyoruz.

Oysa bazı yiyecekleri yeniden yıkamak hem besin değerinin yok olmasına neden olurken. Hemde zarar verebiliyor. O nedenle dikkat etmeniz gerek. Her yiyeceği yıkamak hem sağlığınıza zarar verebileceği gibi hemde yiyeceğiniz yiyeceğin besin değerini yok edebilir

Yapmanız gereken tek şey bu listeyi inceleyip bu yiyecekleri yıkamamak... Elbette yıkanması gereken yiyecekleri de sıraladık

Öncelikle Yıkanmaması gerekenler

1. Yumurta

Çoğu kişi yumurtayı pişirmeden önce yıkamanın daha sağlıklı olduğu düşünür ama bilmedikleri bir şey var: Bakteriler tarafından kontaminasyona ( yabancı madde etkisiyle kirlenme veya saflığını kaybetme) uğramamaları için yumurtalara çözel bir madde konulur. Yıkadığınızda ise bu koruma ortadan kalkar.

2. Tavuk

Tavuk, en kolay besin zehirlenmesine neden olan bir gıda. Tüketirden oldukça dikkatli olmakta fayda var. Tavukta yer alan bakteriler sağlığımızı tehdit edebilir nitelikte. Tifo, paratifo ve gıda zehirlenmesine neden olan salmonella bakterisi, tavuğun yıkanmasıyla elinize yayılır. Bu süreçte tavuğu kesinlikle yıkamayın ve ürünü en kısa sürede pişirin. Tavuğu uzun bir süre beletmek de oldukça tehlikeli...

3. Kırmızı et

Tavuk gibi kırmızı ette de aynı durum söz konusu...

4. Makarna

Makarnayı yıkadığınız taktirde içinde nişastayı akıtmış oluyorsunuz ve bu da makarna sosunun az emilmesine neden oluyor. Yıkamak isterseniz de pişirdikten sonra bunu gerçekleştirin.

5. Mantar

Suyu çok fazla emdiği için makarnayı yıkamak da sakıncalı. Yıkadığınız zaman elastikiyetini kaybederler.

Kesinlikle yıkanması gerekenler:


1. Kabuklu sebze ve meyvelerMeyve ve sebzelerin dış görünüşüne kesinlikle aldanmayın.
 Parlak ve temiz duran ürünler zaman zaman yanıltıcı olabilir. Çünkü bu ürünler satışa sunulmadan parlak gözünsün diye mumlanır.

Ağzı kapalı diye bakteri girmiyor diye masum bir düşünceye sahip olabilirsiniz :) Ama üretim sürenin tamamını bilemediğimiz için kendimizi garanti altına almakta fayda var.

3. Kabuğu yenilmeyen meyveler

Muz, kavun ve karpuz gibi meyveleri de yemeden önce yıkamak gerekli çünkü bu kabukları ne kadar soysak da bakteriler yenilebilir kısımda kalabilir.

4. Kuruyemişler

Mutlaka yıkamadan tüketmeyin çünkü kuruyemişlerin nasıl muhafaza edildiklerini bilmiyoruz. Aynı zamanda kuruyemişleri yıkayarak içlerinde bulunan fitik asitten kurtarmış olursunuz.


5. Kuru meyveler

Kuruyemişilerde olduğu gibi aynı şeyi söylemek mümkün. Paketli dahi alsanız yemeden önce yıkamaya özen gösterin...

MYNET.COM