• BIST 97.787
  • Altın 221,492
  • Dolar 5,3470
  • Euro 6,1001
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 13 °C

“Yenişehirin Hikayesi” Çsm’de İzleyici İle Buluştu

“Yenişehirin Hikayesi” Çsm’de İzleyici İle Buluştu
Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi (ÇSM), Hacettepe Üniversitesi Kent Araştırmaları Uygulama Merkezince hazırlanan "Yenişehir'in Hikayesi" sergisine...

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi (ÇSM), Hacettepe Üniversitesi Kent Araştırmaları Uygulama Merkezince hazırlanan "Yenişehir'in Hikayesi" sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergi açılışına katılarak uygulama merkezi uzmanlarından çalışmalar hakkında bilgi alan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, "Teknolojik bir uygulama ile sokaklarda gezerken kaybettiğimiz o kültüre yeniden rastlayacağız" dedi. Kentin yaşanmışlıklarla var olduğuna ve yaşanmışlıklarıyla öne çıkan mekanların ortadan kaldırılmasıyla kentin hafızasının da silindiğine değinen Taşdelen, "Çankaya'nın sokaklarında dolaşırken hangi yazar hangi romanını ya da dizelerini nerede yazmış, kim hangi mektubu nerede otururken yazmış, hangi pastanede otururken kim kime sevdalanmış gibi kente ve insana dair her şeyi, kente ve insana dair anıları yaşatmamız lazım. Kentler insan odaklı olmaktan çıktı araç odaklı hale geldi. Tüm bunlara dur demek için kentin tarihine, anılarına sahip çıkmak zorundayız" ifadelerini kullandı.

Çalışmalara sergileme olanağı sağlayan Çankaya Belediyesine teşekkür eden Doç. Dr. Özlem Sert ise, Hacettepe Üniversitesi Kent Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezince 3 yıldır üzerinde çalıştıkları kent bilgi sistemi hakkında bilgi verdi. Kentlerin artık altyapı olanakları dışında deneyimler de sunduklarını ve kentlerin insanlar tarafından deneyim ve anlamları ile hatırlandığını ifade eden Sert, "Ankara ve Yenişehir semtinin anlamının bu uygulama ile daha da anlamlandığını göreceğiz. Uygulamayı cep telefonlarına yükledikten sonra sokakları gezerken binaların hikayelerini, o binalarda yaşayan insanların zaman içerisindeki gelişimini göreceğiz" şeklinde konuştu.

Ankara için bir kültür hazinesi değeri taşıyan sergi, 4 Nisan tarihine dek Çağdaş Sanatlar Merkezinde görülebilecek.

“Yenişehirin Hikayesi” Çsm’de İzleyici İle Buluştu

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim