Yer yüzünde bugüne kadarkiler arasında en büyüğü tespit edildi Bilim insanları hemen akın etti!

Yer yüzünde bugüne kadarkiler arasında en büyüğü tespit edildi Bilim insanları hemen akın etti!

Arjantin'de yapılan kazı çalışmalarında bilim insanları bu zamana dek görülmemiş büyüklükte bir dinozor fosili ortaya çıkardı..

Arjantin'in Neuquen eyaletinde yapılan çalışmalar sonucunda 98 milyon yıllık devasa bir dinozor fosili bulundu. 

Arjantin'in Neuquen eyaletinde uzun süredir çalışmalarını sürdüren arkeologlar tarafından yapılan kazılarda tespit edilen bu fosil bu zamana dek bulunanların en büyüğü..

Dünyadaki Bilinen En Büyük Olabilir

Bulunan bu fosille ilgili çalışmaların halen devam ettiğini belirten bilim insanları belki de dünyada bilinen en büyük canlı olabilir yorumunda bulundu.

yaklaşık olarak 98 milyon yıl önce yaşadığını düşündükleri dinozorun fosilleşmiş kemikleri Arjantin'de ortaya çıktı. Yapılan çalışmalarda bu denli büyük bir dinozor bulacaklarını tahmin etmediklerini belirten araştırmacı arkeologlar, bu fosile ait 24 omur ve bazı pelvis kemiklerini 2012 yılında keşfettiklerini ancak çalışmaların halen devam ettiğini söylüyor.

Bilim insanları, bulunan fosilin bu zamana kadar ki dünyada yaşamış en büyük canlı olduğuna inanıyor ve onun bir titanozor olduğuna inanıyor.

En Büyüğü Mavi Balinaydı

Bu zamana kadar ki bulunan hayvan fosilleri arasında dünyanın en büyük hayvanı unvanına bir mavi balinanın sahip olduğu biliniyordu ancak bulunan bu fosil ile beraber en büyük hayvan unvanı da el değiştirmiş oldu.

Bilim insanları, "MOZ-Pv 1221" olarak adlandırılan fosil örneklerinin, dev sauropod dinozorlarının milyonlarca yıl önce nasıl evrimleştiğini ve yaşadığını daha iyi anlamalarına yardımcı olacağını belirtiyor. 

Bulunan bu fosilin 37 metreden daha uzun ve yaklaşık 56-57 ton ağırlığında olduğu tahmin ediliyor. Çalışmalar sonucu bulunan tüm örnekler bu titanozora ait bilgi verse de çalışmaların sürdüğü ve ileride daha büyük veriler elde edilebileceği belirtiliyor.