Hatay’da Sokak Lezzetleri Festivali düzenlendi

Hatay Büyükşehir Belediyesi, kentin mutfak kültürünün ulusal ve uluslararası arenada tanıtmak amacıyla Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi(HMKÜ) ile birlikte Sokak Lezzetleri Festivali düzenledi.

Hatay’da Sokak Lezzetleri Festivali düzenlendi
Yayınlanma Tarihi : 06 Mart 2022 19:30

Hatay mutfağına yöresel lezzetler Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen bir festivalle tanıtıldı. Yöre halkının da ilgi gösterdiği festivalde onlarca yemek servis edildi.

Festivale katılan vatandaşlar Hatay mutfağına ait geleneksel lezzetlerden tattılar. Ulusal basında Hatay'da gerçekleşen bu festivale yoğun ilgi gösterdi.

İhlas Haber Ajansı tarafından servis edilen habere göre; Festivalin açılışını Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HMKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Önlen ile birlikte yaptı.

Açılışta belediye bandosu marşları ile eşlik ederken bolluk ve bereketin simgesi kabul edilen narlar kırıldı.

Festivalde, UNESCO onaylı gastronomi kenti Hatay'ın birbirinden özel sokak tatları yer aldı.

Affan haytalısından İskenderun nohut dürümüne, bakla-humustan öcceye (mücver) kadar onlarca yiyecek ve içecek stantlardaki yerini alırken festivale katılanlar bu özel lezzetleri bir arada bulabilmenin keyfini çıkardı.

Başkan Savaş ve Rektör Yardımcısı Önlen, stantları tek tek gezdi, sunumların tadına baktı.

Festivalde yeme-içme sunumlarının dışında atölye ve yarışmalar da düzenlendi. Akademisyenlerin, diyetisyenlerin ve mutfak şeflerinin bilgi ve tecrübeleriyle renk kattığı festivale katılanların hem karınları hem de gönülleri doydu.

Bu yıl ilk kez düzenlenen festivale şehir dışından Hatay'a gelen misafirler de katıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı