İzmir'deki Çevik Bir Meydanın adı değiştiriliyor

28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklanan Genelkurmay eski 2. Başkanı Orgeneral Çevik Bir'in adını taşıyan İzmir Buca'daki meydan, meclis kararı ile değiştiriliyor..

İzmir'deki Çevik Bir Meydanın adı değiştiriliyor
Yayınlanma Tarihi : 11 Ocak 2022 01:48

İzmir'in Buza ilçesinde yer alan meydanla ilgili flaş gelişme. Uzun bir süredir çok sayıda vatandaş Buca ilçesinde yer alan Çevik Bir Meydanının adı değiştiriliyor. Büyük tartışmalara neden olan bu isim uzun bir süre Türkiye gündeminden de düşmemişti. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi 2022 yılına ait Ocak ayı toplantısında flaş bir karara imza atarak meydanın adının değiştirilmesine karar verdi. 

28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklanan Genelkurmay eski 2. Başkanı Orgeneral Çevik Bir'in adını taşıyan İzmir Buca'daki meydan, meclis kararı ile Demokrasi Meydanı olacak.

28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklanan Genelkurmay eski 2. Başkanı Orgeneral Çevik Bir'in adı, geçmiş yıllarda İzmir Buca'da bulunan bir meydana verilmişti.

Uzun yıllar kentteki pek çok sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti tarafından eleştirilerin hedefi olan meydanın adı ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin ocak ayı toplantısında, meydanın adının Demokrasi Meydanı olarak değişmesine oybirliği ile karar verildi

Kaynak:Haber Kaynağı