Naci Görür'den olası İzmir depremi için flaş yorum! Büyüklüğünü açıkladı

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Tele1 canlı yayınında açıklamalarda bulunurken olası İzmir depremin büyüklüğüyle ilgili dikkat çeken bir iddiada bulundu.

Naci Görür'den olası İzmir depremi için flaş yorum! Büyüklüğünü açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 02 Mart 2023 13:59

Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerin ardından yaşanan çok sayıda artçı sarsıntıya dikkat çekti. Görür, İzmir için deprem uyarısında bulunarak, "Benim inancım İzmir büyük olasılıkla çoğunlukla 6.0'lar mertebesinde olacaktır" dedi.

Görür'ün açıklamaları şöyle

"BÜYÜK DEPREM OLMADAN ÖNCE BU KADAR DEPREM YOKTU"


Bu büyük deprem olmadan önce bu kadar deprem yoktu. Yani ara sıra depremler olurdu 4.0 ve üzeri. Biz de onları teknik yorumlardık. Yani öyle fazla deprem olmazdı. Ancak bu Maraş depremlerinden sonra bu Maraş depremleri Ölüdeniz Fayı üzerinde ve Doğu Anadolu Fayı üzerinde olan bu depremler boyut itibarıyla büyük depremler. Bu, levha sınırlarında meydana gelen depremler. Ülkemizde deprem olmasının nedeni bu coğrafyada levhaların birbirlerine göre bağıl hareketleri sonucu oluşur.

"İZMİR'DE 6 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM BEKLİYORUM"


İzmir'de 6 büyüklüğünde deprem beklediğini söyleyen Prof. Görür, şunları kaydetti:

"İzmir'de olan depremler genelde 6.0'lar mertebesinde. Yani 6.6 6.2 ve daha düşük olabiliyor. Tarihi dönemlerde büyük depremler vaaz edilmiş ama ben onun İzmir Yarımadası'nda olduğunu düşünmüyorum. Çünkü İzmir'in bir şanssızlığı var. Ege Denizi'nde de bir deprem olsa İzmir'e mal ediliyor. Bakın Sisam'da oldu deprem 6.8 Yunanistan'da oldu İzmir depremi diye biliyoruz biz. Benim inancım İzmir büyük olasılıkla çoğunlukla 6.0'lar mertebesinde olacaktır. Yani İzmir'de 7.0 üzerindeki deprem tahmin ediyorum ki ender olabilir. O da İzmir Fayı'nın çalışmasına bağlı olarak."