Savaş sonrası Ukraynalılar Edirne'den ev kiralamaya başladı, kiralar uçuşa geçti

Ukrayna ile Rusya arasındaki savaştan kaçan çok sayıda Ukraynalı, Edirne'ye yerleşmeye başladı. Bu durum Edirne'de ev kiralarının artmasına yol açarken yerli halk kiralık daire bulmakta güçlük çekmeye başladı.

Savaş sonrası Ukraynalılar Edirne'den ev kiralamaya başladı, kiralar uçuşa geçti
Yayınlanma Tarihi : 22 Mart 2022 16:33

Rusya tarafından başlatılan Ukrayna savaşı milyonlarca insanı vatansız bıraktı. Rusya'nın saldırıları sonucunda binlerce kişi evsiz kaldı.

Milyonlarca Ukrayna vatandaşı ise komşu ülkeler ve AB ülkelerine taşınmaya başladı. Binlerce Ukraynalı'da Türkiye'ye yerleşmeye başladı. Ukraynalılar daha çok Edirne'de ev kiralamaya başladılar. Bu durum Edirne'de kira fiyatlarının artmasına yol açarken bazı vatandaşlar yaşanan fırsatçılığa tepki gösterdi.

3 BİN TL'YE DAYANDI

Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, Kaleiçi semtinde bin ile bin 500 TL arasında kiralanan evlerin Ukraynalı ailelere 2 bin 500 ile 3 bin TL'ye kiralanmasına tepki gösterdi.

Bölgede kiraların yüzde 60 ile yüzde 70 arttığına dikkat çeken Feda, “Halkımızdan ve emlakçı arkadaşlarımızdan dileğim Ukraynalı vatandaşlarda yarım komisyon almaları, kira konusunda yardımcı olmaları hatta imkanları varsa 1-2 ay kira almamaları. İnsanlık namına yardımcı olmaları konusunda rica ediyorum” dedi.

İNSANLIKLA BAĞDAŞMIYOR

Edirneli vatandaşlar evlerini fahiş fiyatla Ukraynalılara kiralayan kişilere tepki gösterdi. Edirneli vatandaşlardan Gültekin Özcan, “Savaştan kaçıp zor durumda buralara gelmişler, sığınmışlar.

Bu insanlar burada bu evleri tutmak zorunda kaldılar diye bin liralık evleri 3 bin liraya onlara kiralamak insanlıkla bağdaşmayacak bir durum.

KEFENİN CEBİ YOK

Kefenin cebi yok herkes sonuçta 5 metre kefenle gidecek bu dünyadan herkesin gideceği yer de belli bugüne kadar ben çok cenazelere katıldım. Kimseyi parayla ve ya altınla gömdüklerini görmedim” diye konuştu.

TEPKİ GÖSTEREN VATANDAŞLARIN SAYISI ARTIYOR

Bir başka Edirneli vatandaş Hasan Çık da, “Önce insaflı olmalarını isterim. Yazıklar olsun benim de Kaleiçi'nde evim var satmasaydım ücretsiz verirdim otursunlar" diye açıklamasında bulundu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı