Sıcak Havadan Bunalan Mandaların Nehir Keyfi

Muş'un Hasköy ilçesinde çobanlar, mandaları Murat Nehri'ne bırakarak hem serinlemelerini sağlıyor hem de süt verimini artırmaya çalışıyor.

Sıcak Havadan Bunalan Mandaların Nehir Keyfi
Yayınlanma Tarihi : 04 Temmuz 2022 20:24

Muş'un Hasköy ilçesinde çobanlar ve hayvan sahipler, sıcaklığın arttığı saatlerde sıcak havadan bunalan mandaları Murat Nehri'ne bırakarak günde 4 saat serinlemelerini ve süt verimliliğini artırmayı sağlıyor. Nehirde serinleyen mandalar ise zaman zaman doğa fotoğrafçılarına güzel kareler sunuyor. 

Anadolu Ajansı'ndan İbrahim Yaldız ve Sabri Yıldırım'ın haberine göre; Gün boyunca kentteki meralarda otlatılan hayvanlar, sıcaklığın arttığı saatlerde çobanlar ve hayvan sahipleri tarafından Karasu Nehri'ne getiriliyor.

Süt veriminin artması için yaklaşık 4 saat suda bekletilerek serinlemeleri sağlanan hayvanlar, daha sonra tekrar meralara götürülüyor.

İlçeye bağlı Karakütük köyünde besicilik yapan Erkan Kılıçarslan, gazetecilere, bölgede manda yetiştiriciliğinin yaygın olduğunu söyledi.

Mandaların sıcağa dayanıksız olduğunu anlatan Kılıçarslan, şunları kaydetti:

"Bu nedenle yaz aylarında hayvanları sıcaktan korumak için Murat Nehri'ne getiriyoruz. Mandalar suyu çok seviyor. Günde ortalama 4 saat suda kalıyorlar. Bazen sudan çıkmak istemiyorlar. Hayvanların suya girmesi süt verimini artırıyor. Suda temizleniyorlar ve hastalıklardan korunuyorlar. Manda sütü ve yoğurdu çok sağlıklı. Manda yoğurdu çok tercih ediliyor. Zaman zaman fotoğraf sanatçıları da buraya gelerek mandalar suya girdiğinde fotoğraf çekiyorlar."

Kaynak:Haber Kaynağı