Sivas’taki doğa harikası Tödürge Gölü fotoğrafçıların uğrak yeri oldu

Tödürge Gölü, Sivas'ta var olan, doğal yolla oluşmuş bir göl olarak biliniyor. Son dönemde fotoğraf tutkunlarının uğrak noktası olan Tödürge gölü her gün yüzlerce gezgini ağırlıyor

Sivas’taki doğa harikası Tödürge Gölü fotoğrafçıların uğrak yeri oldu
Yayınlanma Tarihi : 15 Ekim 2022 00:30

Türkiye'nin cennet köşeleri gezginler ve fotoğrafçıların uğrak noktası olmaya devam ediyor. Her gün yüzlerce gezgini ağırlayan yerlerden biri de Sivas'taki Tödürge gölü.

Yöre halkı tarafından bilinen bu göl şimdiler de ülke genelindeki fotoğrafçılar tarafından da sık sık ziyaret almakta.

TÖDÜRGE GÖLÜ HAKKINDA BAZI BİLGİLER

Tödürge Gölü, Sivas'ta var olan, doğal yolla oluşmuş bir göldür. Göl, Hafik ile Zara ilçeleri arasındadır. Hafik'in 17 km doğusunda, Zara'nın 12 km batısında yer almaktadır. Sivas - Erzurum kara yolunun 50. kilometresindedir.

.jpg

Gölün yüzeyi 350 ha, en derin yeri 44.5 metre ve ortalama derinlik 2-3 metredir. Dibindeki kaynaklardan ve çevreden gelen derelerle beslenir.

Gölü besleyen başlıca akarsular Kangal Çayı ve Tecer Suyu'dur. 1 km güneyinde gölün adını taşıyan Tödürge Köyü vardır. Birçok kuş, balık avlamak için bu göle gelmektedir. Gölün oluşumuna dair bir efsane vardır. Ayrıca Zara ilçesinde yaşayanların yaz aylarında serinlemek için göle girmektedir.