Sürüsünü Terk Eden Leylek Tekirdağ'da mahallenin sakini oldu

Göç yolundaki sürüden ayrılan leylek, Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde adeta mahallenin sakini haline geldi. Herkes onu ilgiyle beslemeye başladı..

Sürüsünü Terk Eden Leylek Tekirdağ'da mahallenin sakini oldu
Yayınlanma Tarihi : 23 Eylül 2021 17:22

Tekirdağ'ın Süleymanpaşa İlçesinden gelen bir haber herkesi şaşkına çevirdi. Avrupa ve Afrika kıtaları arasında sürekli göç eden leylekler Marmara üzerinden geçerken ilginç bir gelişme yaşandı.

Sürüyü terk eden bir leylek Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesinde yer alan Eskicami-Ortacami mahallesi Bedes'teki bir sokağa kondu. Bir haftadır mahallede gezinen ve sokak sokak mahalleyi keşfeden leylek ardından Bedesteni mesken tuttu. Yaşanan bu gelişme de iç ısıtan görüntülerin oluşmasına neden oldu. Mahalle halkı şimdi ona gözü gibi bakıyor

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre: Leyleği fark eden Bedesten esnafı da leyleğe sahip çıkarak, bedestenin önüne leyleğe bir kulübe verdi. Esnafın maskotu haline gelen leyleğe meraklı vatandaşlar ise leylek ile fotoğraf çekilmeye çalıştı. Bedestende bulunan esnaf halkıda leyleği çok sevdiklerini, istediği kadar burada yaşayabileceğini belirtti.

İnsanlar onu, o da insanları çok sevdi

Hiç çekinmeden, kaçmadan esnafın elinden yiyecek yiyen leyleğin ise şimdilik oradan ayrılmak gibi bir niyeti gözükmüyor.

Bölgedeki esnaflardan Mahmut Didman, leylek ile ilgili yaptığı açıklamada, “Leylek sürüsünden ayrılmış, bir haftadan beri bakıyoruz. Balık daha çok sardalye ve hamsi türlerini seviyor, birde solucan yiyor. Halk onu çok seviyor herkes resim çektiriyor'' dedi.

“Çarşımızın sakini oldu”

Ahmet Didman ise 'Geçen hafta pazartesi günü işyerime geldiğimde baktım yürüyordu. Ondan sonra balık verdim ona erkenden, gitti zannettim ben onu ertesi gün bir baktım gene burada esnaflarda besliyor. Balığı çok seviyor, hamsi, sardalye yiyor birde solucan yiyordu. Besledik hayvanı oda alıştı buraya gitmiyor. Geliyor geziyor sabahları erken açıyorum ben burayı. İşte hayvan sevdiğimiz için bakıyoruz ona. Artık Bedesten çarşımızın sakini oldu, sürüyü bıraktı bize geldi. Çay içenler ona bakıyor oda bize bakıyor'' diye konuştu.