Yeşil Mercimeği Yanlış Pişiriyorsunuz Besin Değeri Gitmemesi İçin Böyle Pişmeli

Yeşil Mercimeği Yanlış Pişiriyorsunuz Besin Değeri Gitmemesi İçin Böyle Pişmeli

Türk mutfağının Bol lif içeren, protein deposu yeşil mercimek her yanı ile bir diyet ve sağlıklı hayat yemeğidir. Ancak tadını beğenmemek mümkün değil. Eğer yeşil mercimek yemeğinden hoşlanmıyorsanız mutlaka yanlış pişiriyorsunuz demektir...

Yeşil mercimek diyet yapanların, kilo vermek isteyenlerin ya da protein ihtiyacını etten karşılamayı tercih etmeyenlerin bir numaralı yemeğidir. Marketlerde paketli olarak da satılan yeşil mercimeği çoğu kişi ise tüketmekten imtina ediyor. Aslında bunun tek sebebi yanlış bir şekilde pişirilmesi...

Pişirme esnasında yapılan hatalar nedeniyle çamura dönen yemeğin besin oranı da düşüyor. Bu nedenle bu gıdayı tüketmeden önce mutlaka bu önerilere göz gezdirin. 

Kara Şimşek diyorlarsa bir sebebi var elbet...

Askeriyede bol protein içerdiği için toplu olarak yapılan yeşil mercimeğe "Kara Şimşek" adı takılmış. Sebebi ise büyük ihtimalle bir dönemlerin ünlü dizisi kara şimşekle birlikte, yemeğin çamur kıvamına gelmesidir. Büyük bir kalabalığa pişirilen yemeklerin hızlıca olması için bazı durumlardan feragat edilerek hızlıca yapılması için pek çok tat kötüleştiren hatalar yapılmaktadır. Ancak evde pişirirken siz bu hatalara düşmeyin.

Kırmız ya da sarı mercimekten daha zahmetli

Kırmızı ve sarı mercimeğe göre çok daha uzun süre pişmesi gereken yeşil mercimeği geceden suya koyup gazını almazsanız, yediğiniz anda karnınızı şişirecektir. Kötü sancılarla boğuşmamak ve pişirme süresini biraz daha kısaltmak adına mutlaka akşamdan suya koyun. Bunun yanında ışık görmeyeceği bir yere yerleştirin ki bakteri üremesi olmasın.

Diğer bir hata ise yemeği pişirmeden önce "siyah suyunu" çıkarmamak. Mercimeği mutlaka üzerini çokça geçecek su ile kaynatmak ve çıkan siyah suyu dökmek gerekiyor. Aksi halde yeşil mercimek yemeği "kara bir çamur" olacaktır.

Pişip pişmediğini kontrol etmeden ocaktan almayın

Yeşil mercimek yemeği yapmak için önceden kaynatsanız bile yemek de uzun süre pişmelidir. Suyu süzdükten sonra asıl yemeğin olduğu tencereye döktükten sonra bir taşım kaynatın. Sonrasında ise kısık ateşte kırk beş dakika kadar pişirin. Pişip pişmediklerini anlamak için ise kaşıkla bir tanesini alıp dişinizle ezin. Hala sertse, biraz daha pişmeleri gerekebilir.

Eğer vegan ya da vejateryen değilseniz tat vermesi için kıyma ya da et suyu kullanabilirsiniz. Bu bir yandan da besin oranını arttıracaktır, ayrıca kereviz ya da brokoli ekleyerek süzme çorbasını da yapabilir çok daha farklı bir lezzet ortaya çıkarabilirsiniz.

 

İlgili Haberler
En Yeniler