Yeşillikleri Buzdolabında Uzun Süre Saklamak İçin Tavsiyeler

Türk mutfağının bir çok yeşillikleri bulunur. Yemeklerin lezzetine lezzet katan, İçerisindeki vitaminlerle sağlığımızı destekleyen yeşillikler özellikle salataların ana malzemesidir. Peki uzun süre buzdolabı onlar için iyi bir seçenek mi? İşte öneriler

Yeşillikleri Buzdolabında Uzun Süre Saklamak İçin Tavsiyeler
Yayınlanma Tarihi : 11 Şubat 2021 02:01

Maydanoz, dereotu, taze soğan, roka günümüzde en çok tüketilen yeşilliklerdir. İçerisinde bulunan C vitamini ile birçok hastalığa karşı korucuyu özelliği bulunduğu gibi aynı zamanda vücut direncini arttırmaktadır.

Yeşillikler Buzdolabında Nasıl Saklanır?

Yeşilliklerin buzdolabında uzun süre taze kalabilmesi için önemli noktalar vardır. Örneğin marul, dış tarafta kalan yaprakları her zaman daha çabuk renk değiştirir ve çürümeye başlar. Bunun sebebi marulun yapraklarının ıslak olmasıdır. Marulu buzdolabına koymadan önce ilk yapmamız gereken kurutmaktır.

Yeşillikleri kurutmanın en kolay yolu kurutuculardır. Kurutucular sayesinde yeşilliklerin renk değişimi engellenir ve tazeliğini korur. Yeşillikleri bu şekilde kurutarak saklamak 7 gün süreyle bozulmadan sağlam ve taze kalmasını sağlar.

GAZETE İLE SARIN

Islak olmalarından dolayı bozulan yeşilliklerin bir başka bozulma sebebi ise havasız kalmalarıdır. Pazardan veya marketlerden almış olduğumuz poşetler saklamak için uygun değildir. Bu poşetler yerine (saman kağıdı) veya gazete ile sararak saklamamız yeşilliğin taze kalma süresini uzatacaktır.

Maydanozda marul gibi ıslak kaldığında çabuk bozulan bir yeşilliktir. Ulusalpost.com'da yer alan habere göre : Bu nedenle marul gibi kurutularak saklanmalıdır. Maydanoz yıkanırken ayıklanmalı kurutulmalı ve cam kavanozda saklanmalıdır. Cam kavanoz sayesinde sararmaz ve istenildiği zaman pratik bir şekilde kullanım kolaylığı sağlar. Cam kavanoz maydanozu yedi gün taze kalmasını sağlar.

HAVALANDIRMA İŞLEMİ UYGULAYIN

Ispanakları buzdolabında saklamak için önceden yıkamak doğru olmaz. Çünkü ıspanak fazla yer kapladığından yıkandığında yer ayarlamak sorun çıkartacağı için kurutmakta uzun zaman alır. Buzdolabında fazla uzun kalması uygun olmayan ıspanağın tüketeceğimiz zaman almak ve tüketmek daha sağlıklı olacaktır. Ispanak alındıktan sonra poşetten çıkartılıp bir iki saat havalandırılmalı ve kağıda sarılarak buzdolabında saklanmalı ve üç gün içinde tüketilmelidir.

DERİN DONDURUCU ÇÖZÜMÜ

Aslında yeşillikleri uzun süre saklamanın en kolay yöntemi derin donduruculardır. Derin dondurucularda saklanan yeşillikler haftalarca hatta aylarca taze kalabilmektedir. Roka, maydanoz, tere, dereotu gibi az yer kaplayan yeşillikleri yıkayarak kurutulmalı ve ağzı kilitlenen buzdolabı poşetlerine yerleştirilerek derin dondurucuya koyabiliriz. Marul ve ıspanak gibi büyük yeşillikleri yıkayarak salata kurutucuları ile kurutup büyük boy buzdolabı poşetleriyle derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

ULUSALPOST.COM