• BIST 96.861
  • Altın 238,335
  • Dolar 5,8093
  • Euro 6,5332
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 16 °C

Yeşiloba’ya Yeşil Enerjili Kapalı Semt Pazarı

Yeşiloba’ya Yeşil Enerjili Kapalı Semt Pazarı
Seyhan Belediyesi, enerjisini güneşten üreten kapalı semt pazarı yapıyor.

Seyhan Belediyesi, enerjisini güneşten üreten kapalı semt pazarı yapıyor. Yeşiloba Mahallesi'ne yapılacak semt pazarı aylık 100 bin lira değerinde elektrik üretecek. Üretilen elektrik sayesinde yapılan yatırım 3-4 yıl içerisinde kendini amorti edecek.

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar Yeşiloba Mahallesi'nde düzenlediği halk toplantısında mahalle sakinleri ile bir araya geldi. Karalar, enerjisini güneşten alan taziye evleri ve muhtarlık binalarının ardından güneş enerjisi ile çalışan kapalı semt pazarı yapacağını açıkladı. Başkan Karalar, Yeşiloba Mahallesi'nde yapılacak kapalı semt pazarının üzerinin güneş enerji panelleri ile kaplanacağını söyledi. Aylık yaklaşık 100 bin lira değerinde elektrik üretecek kapalı semt pazarında üretilecek enerji satılacak.

Sene sonunda açılışı yapılacak

Semt pazarını yıl sonuna açmayı planladıklarını belirten Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, enerjisini güneşten alacak olan pazarın 3-4 yıl içerisinde kendini amorti edeceğini söyledi. Karalar, "Bu sene sonuna kadar Allah nasip ederse 10. semt pazarını açacağız. Yeşiloba'da buna dahil, hayırlı olsun. Projesini yaptırdık. Kendi enerjisini üreten ve ayda 100 bin lira değerinde enerji satan üstü güneş enerji paneli semt pazarı yapacağım. 3-4 yıl içerisinde kendini amorti edecek. Her ayda yaklaşık 100 bin liralık enerji satacak. Ben bu parayı ne yapacağım yine size harcayacağım. İnşallah bu sene sonuna kadar bitireceğiz" ifadelerine yer verdi.

En özel ve örnek projeleri bir bir hayata geçirdiklerini ifade eden Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana'nın güneş yönünden zengin bir il olduğu belirtirken bu enerji varken diğer zararlı enerji kaynaklarına tenezzül edilmemesi gerektiğini söyledi. Başkan Karalar, "En güzel ve örnek taziye evini bu mahalleye açtım. Herkes bunun gibi bir taziye evi istiyor. Buradaki taziye evimizde güneş enerjisi ile yani yeşil enerji ile çalışıyor. Enerji günümüzde çok önemli bir şey ama bu güneş enerjisi varken biz termik santral, nükleer santral gibi enerji üretimlerine tenezzül etmemeliyiz" şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından mahalle halkı, isteklerini, sorunları Başkan Zeydan Karalar'a bizzat iletme fırsatı buldu. Birim müdürleri ve başkan yardımcıları sorunları not aldı.

Yeşiloba’ya Yeşil Enerjili Kapalı Semt Pazarı

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim