• BIST 103.421
  • Altın 226,641
  • Dolar 5,3221
  • Euro 6,0241
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 14 °C

Yıldırım'a göre : CHP değişimi sevmez

Yıldırım'a göre : CHP değişimi sevmez
Başbakan Yıldırım,"Bu CHP değişmez. Çünkü CHP, değişimi sevmez. Sistemi niye istemiyorlar? Bu değişikilikle birlikte CHP'nin çalışması, yorulması, iktidar olması için gayret göstermesi gerekecek." dedi

SİNOP (AA) - Başbakan Binali Yıldırım,"Bu CHP değişmez. Çünkü CHP, değişimi sevmez. Sistemi niye istemiyorlar? Bu değişikilikle birlikte CHP'nin çalışması, yorulması, iktidar olması için gayret göstermesi gerekecek." dedi.

Yoğun sis nedeniyle uçağı Zonguldak Çaycuma Havalimanı'na iniş yapamayan Başbakan Binali Yıldırım, Cumhuriyet Meydanı'ndaki mitinge Sinop'tan video konferansla bağlanarak, Bartınlılara hitap etti.

"Yanınızda değiliz ama gönlümüz beraber" diyerek sözlerine başlayan Yıldırım, "Hava muhalefeti gelir geçer de bizim müzmin muhalefetin derdi bir türlü bitmez." ifadesini kullanan Yıldırım, Bartınlıları selamladı.

"Milletin kararı her şeyin üzerinde"

Başbakan Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"14 yıldır gece demeden, gündüz demeden sizin için, ülkemiz, milletimiz için çalıştık, çabaladık, eserler, hizmetler yaptık. Siz bize 'evet' dediniz, yetki verdiniz, emaneti teslim ettiniz. Biz de sorumluluğumuzun gereğini hakkıyla yerine getirmek için çalıştık. 'Yapın' dediniz yaptık, 'Yapma' dediğiniz yerde durduk. Bizim istikametimizi ancak ve ancak millet belirler, milletin kararı her şeyin üzerindedir. Şimdi ülkemiz, geleceğimiz, çocuklarımız için yeni bir eseri de hep birlikte inşa edeceğiz. Büyük bir dönüşümü sizinle gerçekleştireceğiz. Türkiye'nin daha hızlı büyümesi, huzuru, terörün yok olması için, halkımızın refahı için hep birlikte Türkiye'nin yeni hükümet sistemini, 16 Nisan'da vereceğimiz 'evet'lerle birlikte gerçekleştireceğiz."

"Milletin yetkileri, millete geri veriliyor"

Halk oylamasının yalnızca bir hükümet sistemi değişikliği olduğuna dikkati çeken Yıldırım, "Ama ana muhalefet partisinin iki lafının biri 'Rejim değişiyor, ülke elden gidiyor.' AK Parti iktidarı olarak 15 yılda iki halk oylaması yaptık. Bunların ikisinde de 'Rejim elden gidiyor, Türkiye bölünüyor.' dediler. Allah'a şükür hiçbir şey olmadı. Onların söyledikleri yanlarına kar kaldı. Türkiye'yi bölmek hiçbir gücün haddi değildir, buna da imkan yoktur. Biz, 79 milyon vatan evladı, biriz, beraberiz, birlikte Türkiye'yiz." dedi.

Yıldırım, şunları kaydetti:

"Cumhuriyet'e el uzatan dil, karşısında bizi görür. Rejim meselesi 1923'te bitmiştir. Türkiye rejimini seçmiş, Cumhuriyet demiştir. Siz bu Cumhuriyet Meydanı'nda, Cumhuriyet'in en kuvvetli savunucuları olduğunuzu bir kez daha gösteriyorsunuz. 27 Mayıs 1960 darbesi, sizin seçtiğiniz hükümeti alaşağı etti. Bir başbakan, iki bakan darağacına gönderildi. Millete ait olan yetkiler gasp edildi, yeni ihdas ettikleri anayasa ile Meclisin yetkilerini budadılar. CHP, o gün de değişime 'hayır' demesi gerekirken, maalesef darbenin getirdiği kısıtlamalara 1960 ihtilalinde 'evet' diyen CHP'yi görüyoruz. Onlar, aynı yerinde duruyor, rejim değişmiyor. Milletin yetkileri, millete geri veriliyor. Bu değişiklikle birlikte hem Meclis hem de hükümet çok daha güçleniyor."

'Bu CHP değişmez'

Konuşmasında anayasa değişikliğiyle hem Meclis'in hem de hükümetin çok daha güçleneceğine dikkati çeken Yıldırım, şunları ifade etti:

"CHP, merhum Menderes'e ne dedi? 'Tek adam, diktatör' dedi. Merhum Özal'a ne dediler? 'Tek adam, diktatör' dediler. Şimdi ne diyorlar? Kurucu Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a da aynısını söylüyorlar. Dün aynı dili kullandılar, bugün aynı dili kullanıyorlar. Yarın da aynı iftirayı, aynı suçlamaları yapmak için şimdiden hazırlanıyorlar. Bu CHP değişmez. Dünya değişse bunlar bir milim yerinden oynamazlar çünkü CHP değişimi sevmez. Sistemi niye istemiyorlar? Bu değişiklikle birlikte CHP'nin çalışması, yorulması, iktidar olması için gayret göstermesi gerekecek. Artık darbelerden, vesayetlerden, kumpaslardan medet umamayacak çünkü iktidarı sandıkta siz belirleyeceksiniz. Yani vekillerin iktidarından asılların iktidarına, halkın iktidarına giden bir yolu 16 Nisan'da inşallah siz açıyorsunuz."

"Hiçbir hayırlı işe 'Evet' demediğini biliyoruz"

Bunun için 16 Nisan'ın çok önemli olduğuna işaret eden Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"16 Nisan sıradan bir halk oylaması değil, gelecek kuşakların, gençlerimizin, kadınlarımızın, 79 milyon vatan evladının, yurt dışında yaşayan 6 milyonu aşan soydaşlarımızın, kardeşlerimizin de geleceğini garanti altına alacak. Bütün bunları neden anlatıyorum? Bunlar köprü yaparsın 'Hayır' der. Havalimanı yaparsın 'Hayır' der. Demiryolu yaparsın 'Hayır' der. Nerede bir hayırlı iş varsa bunların bu 'Hayır' korosunun, orada hazır ve nazır olduğunu görürüz. Şimdi de 'Hayır' diyorlar. Bunların memleketin hayrı adına hiçbir hayırlı işe 'Evet' demediğini biliyoruz. İyi de Türkiye bunlar yüzünden vakit kaybetmeye, enerji kaybetmeye devam mı edecek?

Asla etmeyecek. Yeni sistem bütün bu sorunları geride bırakacak, kalıcı istikrarı, güçlü iktidarı beraberinde getirecek."

Muhabir: Sinan Uslu, Yıldız Nevin Gündoğmuş, Burcu Çalık

Kaynak: Haber Kaynağı
Etiketler:
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim