Yıllarca hata yapmışız Soda ve maden suyu arasındaki fark bulundu. Bakınız hangisi daha faydalı çıktı..

Yıllardır soda ve maden suyu karıştırılır. Hâlbuki başka içecekler olan soda ve maden suyunun faydaları ve zararları da farklıdır.

Yıllarca hata yapmışız Soda ve maden suyu arasındaki fark bulundu. Bakınız hangisi daha faydalı çıktı..
Yayınlanma Tarihi : 03 Nisan 2021 18:20

Birbirine karıştırılan soda ve maden suyunun faydaları da karıştırılıyor. Soda, içme suyuna bikarbonat ve karbondioksit eklenerek yapılan yapay bir içecektir. Sodanın aksine maden suyu doğaldır ve içerisinde bikarbonat ve karbondioksitin yanında bolca mineral, magnezyum, kalsiyum, sülfat gibi ana elementler bulundurur. Maden suyunun sağlığa oldukça faydaları vardır.

Sağlıklı dişler için maden suyu…
 

Maden suyunun içeriğinde bolca kalsiyum ve florür bulunur. Kemik ve dişler oldukça yararlı olan bu maddeler, sinir sistemi iletişimini de destekleyerek kan pıhtılaşmasını önler. Magnezyum kaynağı maden suyu, kalp sağlığına iyi gelirken kas ağrılarını ve krampları önler.


Sodyum, bikarbonat ve klorür içeriği ile bedendeki su ve elektrolit ile azit-baz dengesini destekleyen maden suyu sindirim sistemini rahatlatır.

Enfeksiyonlara karşı savaşır

Böbrek ve idrar yollarında oluşabilecek taşları önleyen maden suyu, yoğun sülfat içeriği ile safra kesesi ve kalın bağırsak sağlığına iyi gelir. Sindirim ve boşaltımı düzenleyen maden suyu; kabızlık, gaz, şişkinlik gibi rahatsızlıkları giderir. Dengesiz mide asidini düzelten maden suyu cilt ve saçlara da anlı bir görünüm verir. Pek çok faydasının yanında vücuttaki enfeksiyonları da azaltıcı etmenlere sahiptir.
 

Hamilelikte bebek gelişimini destekliyor

Kalsiyum ve magnezyum katkısıyla anne karnındaki bebeğin saç, tırnak, diş ve kemik gelişimini destekleyen maden suyu, ayrıca hamilelik kramplarına iyi gelir.

Kozmetikte doğal bir ilaç

Sadece içerek değil, pamuk yardımıyla cilde uygulandığında doğal tonik görevi görür. Saçlara maske olarak da uygulanabilen maden suyu, yağ yakımını da destekler.

Sade sodanın faydaları ise;

Yorgunluğu alarak zihni açar. Yaşlanma etkisiyle oluşan unutkanlığın önüne geçer. Gün içinde tüketeceğiniz bir bardak soda kalsiyum ihtiyacınızın tamamını karşılar. Kan basıncını dengelediği için tansiyon hastalarına tavsiye edilmektedir. Vücuttaki toksinleri uzaklaştırır, pamuk yardımıyla cilde sürüldüğünde gözenekleri sıkılaştırarak cilde sağlıklı bir görünüm kazandırır.

İlgili Haberler