Yıllarca hiç aldırış etmedik. Zeytinyağında şaşırtan tehlike. Böyleyse kontrol edip ve sakın almayın...

Zeytinyağı satın alırken dikkat etmenizde fayda var. Bugüne kadar dikkat etmedik ama sağlığımızı etkileyebiliyor.. İşte uzak durmamız gereken yanlış.

Yıllarca hiç aldırış etmedik. Zeytinyağında şaşırtan tehlike. Böyleyse kontrol edip ve sakın almayın...
Yayınlanma Tarihi : 17 Ocak 2021 01:49

Son dönemde sıvı yağlar gündemden düşmüyor. Bir yandan Ayçiçek Yağı fiyatlarındaki artış diğer yandan zeytinyağı fiyatlarındaki yükseliş basında hemen hemen her gün haber oluyor.

Vatandaş bu yüksek zamlardan şikayetçi olurken son dönemde ise uzmanlar kimsenin dikkat çekmediği bir konu hakkında uyarılarda bulunuyorlar. 

Zeytinyağı en faydalı yağlardan birisidir ancak onu saklama koşulları büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden doğru saklanmayan zeytinyağları faydalı olmayacağı gibi aksine zararlı olabilecektir. Bu sadece Zeytinyağı gibi ürünler için değil bir çok ürünler için geçerlidir.

Peki dikkat etmemiz gereken şeyler nelerdir? İşte herkesin bilmesi gereken o önemli uyarı

Sağlık açısından faydası saymakla bitmeyen zeytinyağı, genelde plastik şişelerde satılıyor ya da evlerimizde genellikle plastik şişelerde tutmayı tercih ediyoruz. Ancak sağlığımız için zeytinyağı tüketirken yine sağlımıza zarar eren plastikten bir türlü vazgeçemiyoruz.

1980'li yıllarda kırılmaz şişe olarak hayatımıza giren ve günümüze kadar gelen pet şişeler aslında içerdikleri mikroplastikler ile sağlımızı tehdit etmeye devam ediyor.

Mikroplastik: Gözle görülemeyecek kadar küçük plastik parçalar. İçtiğimiz sudan, meyvesuyuna kadar aklınıza gelebilecek her şeyin içinde bulunuyor bu mikroplastikler. Çünkü plastik şişelerle satılıyorlar. Aynı durum ne yazık ki zeytinyağları için de geçerli. Sağlığa faydalı olduğu için aldığımız bu ürün plastik şişelerle satılmasından ötürü amacını yitiriyor.

Peki ama ne ile saklayalım derseniz tabi ki cam en sağlıklısı. Küçük bir cam şişede ve güneş almayacak şekilde muhafaza ettiğinizde zeytinyağından faydalanmış olacaksınız. Sıcakta bekletilen zeytinyağı bozulur. Bu sebeple eğer zeytinyağını güneş görmeyen bir yerde muhafaza edemeyecekseniz lütfen siyah ya da koyu renkli cam şişeleri tercih edin.

Satın alacağınız zaman ise teneke kutuda veya cam ile satılanları tercih etmeyi unutmayın.

İlgili Haberler