Yıllarca Küflü Faydalı Dediler Peki Küflü Yiyecek Yerseniz Bakın Hangi tehlikeyi ilerletir

Yıllarca Küflü Faydalı Dediler Peki Küflü Yiyecek Yerseniz Bakın Hangi tehlikeyi ilerletir

Uzmanların Küflü Yiyeceklerle İlgili Önemli Bir uyarısı var. Dikkate Alınmaması Durumunda çok büyük tehlikelere yol açabilir. Üstelik faydalı diye ortaya atılan iddialara ise sakın inanmayın.

Sağlığımız için taze yiyecekleri tüketmek büyük önem taşıyor. Ama bazıları büyük hata yapıyor

Küflü Peynir faydalıysa küflü peynir yeniliyorsa diğer küflenen yiyecekler neden yenmesin hatasına düşüyor. Oysa bu son derece tehlikeli bir inanış evet küflü peynir faydalıdır. Ama bunun bazı kuralları var.

Önce bundan bahsedelim: Özellikle penisiline karşı alerjisi olanlar,  tansiyon hastaları, böbrek hastaları, gebeler, migren atağı döneminde olan hastalar ve kemotarapi alan hastalarımız bu peyniri kesinlikle tüketmemelidir. 

Küflü Peynirin faydalı Olduğu Gerçeğini Dile getiren bir çok uzman var kuşkusuz ancak yukarıda bahsedilen hastaların kullanması önerilmiyor.

Peynir Kısmını Anladık. Peki Peynirin küflüsü yeniyor diye küflenmiş ekmek ve diğer yiyecekleri yiyebilir miyiz?

Cevap bekliyorsanız hayır yiyemeyiz.

Peki neden diye soracak olursanız bu konuya geniş bir şekilde Mynet internet sitesinde yer verilmiş ve şu uyarılardan söz edilmiş:

Küf üzerinde bulunan toksik kimyasallar vardır ve karaciğer hasarı, kusma, mide bulantısı, ishal gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilirler. Bağışıklık sisteminiz ne kadar güçlüyse organlarınız o kadar az etkilenir. Neyse ki, küflü yiyeceklerin hepsi bu kimyasalı üretmiyor. Ancak yer fıstığı ve mısırda bulunabiliyor.

KÜFÜN İÇİNDEKİ BAKTERİ GIDA ZEHİRLENMESİ SEMPTOMLARINI TETİKLEYEBİLİR
Küflü ekmek yediğinizde kusma, ishal gibi belirtiler görebilirsiniz. Ancak bu durumla her zaman karşılaşmak mümkün değil. Yani yediğiniz yiyecekteki bakteri türüne ve miktarına bağlı.

KÜFE ALERJİNİZ OLABİLİR

Yiyeceklerde bulunan küflere alerjik reaksiyon gösteren bazı insanlar var. Bu konuda hassassanız uzak durmalısınız, yanlışlıkla yerseniz derhal doktorunuzla görüşmelisiniz. Alerjik reaksiyon belirtileri ise şöyledir:

Kaşıntılı ve sulu gözler
Kurdeşen veya kızarıklık

Hırıltı
Burun akıntısı veya tıkalı

Görüldüğü gibi tehlike  hiçte hafife alınabilecek bir tehlike değil. İşte bu yüzden küflü yiyecekler konusunda yanlış inanışa sahip arkadaşlarınızı uyarmak adına bu içeriği sizlerde onlarla paylaşabilirsiniz.