Yıllarca Tarhana Çorbasını eksik pişirmişiz işte gerçek sosuyla etli sarımsaklı tarhana tarifi

Yıllarca Tarhana Çorbasını eksik pişirmişiz işte gerçek sosuyla etli sarımsaklı tarhana tarifi

Senelerce tarhana çorbasını vejateryen sandık ancak aslında tadını harika yapan unsur çorbaya katılan etteymiş. Asıl tarifine uygun olarak hazırlanan sosu ile sarımsaklı ve etli tarhana çorbasına bayılacaksınız!

Tarhana çorbasını bugüne kadar su ile karıştırıp içiyorsanız çok fazla şey kaçırdınız demektir. Ancak zararın neresinden dönülse kar, bu tarifle tarhananın asıl tadını alacak ve bol etli proteinli tarhana ile enerji dolacaksınız.

Etli ve Sarımsaklı Tarhana Çorbası Tarifi İçin Hangi Malzemeler Gerekli?

Üç çorba kaşığı kadar ev tarhanası ile yüz elli gram kadar kuşbaşı şeklinde doğranmış eti hazır edelim. Üç ya da isteğe göre dört diş sarımsakla beraber bir ufak boyda soğan, bir çorba kaşığı kadar salça, istenilen miktarda da sıvı yağ, pul biber, karabiber, nane, tuz ve altı ya da yedi bardak kadar sıcak su lazım edecek.

Etli ve Sarımsaklı Tarhana Çorbası Tarifi Nasıl Pişiriliyor?

Üç yemek kaşığı oranındaki tarhanayı derin bir kaseye aktaralım ve üzerine biraz su ekleyelim. Bu şekilde ev tarhanamız kendini açacak ve daha kolay pişecektir. Çorba kıvamına ulaşması için mutlaka bu işlemi ilk baştan yapmak gerekiyor. Ev tarhanası yerine hazır markette satılanlardan da kullanabilirsiniz ancak tadı çok güzel olmuyor maalesef.

Bir yandan da soğanların kabuklarını soyalım ve ince ince doğrayalım. Gizleri yaşaranlar evdeki pencereleri açarak bir cereyan oluştururken soğanları kesebilirler. Bu sayede göz yaşarması en aza düşebilir. Sarımsakları da soyup ince ince dilimledikten sonra sıvı yağı dökülmüş tencerede soğanlarla birlikte güzelce kavuralım. Sonrasında eti de ekleyip suyunu salıp tekrar çekene kadar karıştıralım. Ardından artık salça ve baharatları ilave edelim. Ama nane çabuk yandığı için onu henüz eklemeyelim.

Tarhanayı da nihayet tencereye aldıktan sonra sıcak suyu eklemeye başlayalım ancak yavaş yavaş. Bir yandan da çok hızlı bir şekilde tel çırpıcı ile karıştıralım.

Tamamen suyu boşalttıktan sonra beş dakika daha yüksek ateşte karıştırmaya devam edelim. Ardından altını kısalım. Bu şekilde on ya da on beş dakika kaynayan tarhanaya naneyi de ekleyip ocaktan alalım. Afiyet olsun.

İlgili Haberler