Yıllardır yaptığı işi bıraktı! Hobisine yöneldi tanesini şimdi 70 bin TL'den satıyor

Yıllardır yaptığı işi bıraktı! Hobisine yöneldi tanesini şimdi 70 bin TL'den satıyor

Yıllardır berber olan Mustafa Eyrikaya, 8 yıl önce mesleğini bırakarak hobisi olan tespih yapmaya başladı. Şimdi binlerce lira kazanıyor..

Bursa'nın İznik ilçesinde yaşayan ve berberlik yapan Mustafa Eyrikaya, bundan 8 yıl önce yaptığı işi bırakarak uzun yıllardır hobisi olan tespih işine yöneldi. Kendine küçük bir atölye kuran ve burada el emeği tespih işleyen Eyrikaya, şimdilerde o el emeği tespihleri Suudi Arabistan kraliyet ailesine ve Arap şeyhlerine satıyor. Tanesini 70 bin liradan satabilen Mustafa Eyrikaya, sevdiği işi yapıyor olmaktan ve kazancından oldukça memnun.

Yaptığı tespihler el işçiliğine dayandığı için dünya çapında birçok koleksiyonerin ilgisini çektiğini ifade eden Mustafa Eyrikaya, şimdilerde gelen taleplere yetişemediğini ifade ediyor..

8 Yıl Önce Başladı

Uzun yıllardır berber olarak çalışan Mustafa Eyrikaya, bir gün bu mesleği bırakarak sevdiği işi yapmaya karar veriyor. 

Bir atölye kurarak burada tespih yapmaya başlayan Mustafa Eyrikaya, zaman içerisinde yaptığı işin duyulması ve koleksiyonerlerin ilgisini çekmesi ile satışların arttığını ifade ediyor. şimdilerde dünyanın dört bir yanından gelen siparişlere yetişmeye çalışan Eyrikaya, tespihlerin tanesini 25 ile 70 bin TL arasında bir fiyata satıyor.

El işçiliğine dayalı üretim yapan ve oldukça büyük bir emek harcaya Mustafa Eyrikaya, tespih üretiminde bir üne sahip olan kukalardan tespih yapmaya başlıyor. Kurduğu o küçük atölyesinde gece gündüz demeden çalışan Mustafa Eyrikaya'nın yaptığı işler o kadar çok tutuluyor ki Suudi Arabistan Kralına ve Arap Şeyhlerine özel tespihler üretmeye başlıyor.

Yaptığı her tespihle ünü giderek artan ve dünyanın her yerinden koleksiyonerlere ismini duyuran Eyrikaya, şimdilerde gelen siparişlere yetişmeye çalışıyor. Tek başına çalışan ve 1 tespihi 15 gün ile 1 ay arasında ürettiğini belirten Eyrikaya, tespihlerin üzerine pahalı taşlar olan, pahalı yakut, zümrüt ve safir işleyerek değerinin daha da artmasını sağlıyor.

Taleplerin genellikle Arap ülkelerinden geldiğini ifade eden Mustafa Eyrikaya, tamamen el işçiliği olması ve kişiye özel üretim yapması nedeniyle tespihlerin değerinin bu kadar yüksek olduğunu ifade ediyor. Yapımının basit gibi görünse de çok zor olduğunu ifade eden Eyrikaya, çok emek verdiğini de sözlerine ekliyor..