Yılmaz Özdil için korkulan oldu! Özdil hapse girebilir! Yargı harekete geçti

Yılmaz Özdil için korkulan oldu! Özdil hapse girebilir! Yargı harekete geçti

Yılmaz Özdil'in şaşırtan davanın detayları belli oldu. Atatürk'e hakaretten hakkımda soruşturma başlatılmış diyen Özdil'e dava şoku. Yılmaz Özdil hapse bile girebilir. Herkesi şok eden dava...

Sivri kalemi ile tanınan Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil'i şaşırtan iddialar ile dava açıldı, bu nedenle hapse bile girebilir...

Yılmaz Özdil kendisi hakkında açılan davanın şokunu yaşıyor. İddialara göre Yılmaz Özdil TBMM'nin harflerini küçük karakterlerle yazarak eleştirdiği için küçümseme ve alay etme niyeti olduğu öne sürülerek dava açıldı.

"TBMM'yi alenen aşağılıyor..." 

Özdil'e dava açılmasına neden olan olay ise Meclis ile ilgili hırsızlıkları gündeme getiren haber ile alakalı olarak kaleme aldığı köşe yazısıydı. Yılmaz Özdil'in bu köşe yazısında yer alan ifadeler ile “TBMM’yi aşağıladığı” suçlamasıyla iki seneye kadar hapsi istendi. Ayrıca Özdil'in seçme-seçilme hakkından mahrum bırakılması da talep edildi.

Sözcü gazetesi yazarı Ümit Türk'ün haberine göre, Dört Temmuz 2020 tarihli köşe yazısında "Baroların ne işi var TBMM'de?" başlığındaki "TBMM" ifadesinin "Tbmm" olarak yazılmış olması ile köşe yazısının içeriği dava sebebi oldu. Yasada yer alan TCK 301. maddeye göre ise “Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni alenen aşağılamak” suçunu işlemekten iki sene hapis cezası ile birlikte seçme seçilme hakkı elinden alınabilir.

Özdil savunmasını savcılığa sundu

Söz konusu suçlamanın da soruşturma iznine tabi olması sebep gösterilerek savcılık Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'nden soruşturma izni aldı. Özdil'in de ifadesi alınırken, Özdil'in savcılığa verdiği dilekçede yazdığı yazı ve haberin gerçeklik, güncellik ile toplumsal ilgi ve biçim arasında bir düşünsel bağın olduğuna işaret ederek suçlamaları reddetti. Fakat savcılığın hazırladığı iddianamede Özdil'in köşe yazısındaki ifadeler düşünceyi açıklama özgürlüğü ve sert eleştiri kapsamında değil. Yazıda alenen TBMM'nin aşağılandığı iddiası ile Özdil'e dava açıldı ve yargılanması talep edildi.

İlgili Haberler