Yılmaz Özdil yine boş durmadı HES kodunun ardındaki ölümcül ironiyi anlattı

Yılmaz Özdil yine boş durmadı HES kodunun ardındaki ölümcül ironiyi anlattı

Yılmaz Özdil'den HES yorumu! Sözcü gazetesinin köşe yazarı Yılmaz Özdil, HES kodu ile alakalı olarak öyle bir ironi yaptı ki herkesin ağzı açık kaldı. Yılmaz Özdil, yaptığı gönderme ile herkesi şaşırttı...

Sözcü gazetesi köşe yazarı Yılmaz Özdil, Hayat Eve Sığar kodu ile Hidro Elektrik Santralleri arasında bağlantı kurarak ölümcül ironiyi ortaya döktü. 

Sözcü'nün muhalif köşe yazarı Yılmaz Özdil yine sivri dilli eleştirileri ile cesurca yaptığı yorumla dikkatleri üzerine çekti. Bu sene patlak veren hamsi krizine istinaden bir yazı kaleme alan Özdil, Hidro Elektrik Santralleri ve hamsi için alınan önlemlerle alakalı öyle bir dokundurma yaptı ki herkesin ağzı açık kaldı. 

Hamsinin kadim geçmişinden bahseden Özdil, ülkemiz için ne kadar önemli bir besin kaynağı olduğuna da değinerek kendi ellerimizle yaptığımız bir yanlışa dikkat çekti. Hamsi sezonu bu sene açıldığında büyük bir hüsranla karşılaşıldı. Hamsinin avlanması için yasal olan boyutundan daha kısa olması nedeniyle kademeli avlanma yasağı getirildi. Ancak Özdil yazısında bu yasağın ne kadar manasız olduğunu açıkladı. 

Hamsi yüzyıllardır bu toprakları doyuruyor

Hamsinin besin zincirini aktaran Özil, kıyılarda bulunan planktonlardan beslendiklerini iletti. Planktonlar ise derelerden beslenerek büyüyor ve hayatta kalıyorlar. Planktonların beslenme alanları ise dereler. Ancak ülkemizdeki dereler Hidro Elektrik Santrallerinin oluşturduğu setler nedeniyle hem kuruyor hem de buradaki organizmaların doğal olarak denizlere taşınmasını önlüyor. Planktonların taşınmaması da hamsinin yiyecek bulamaması anlamına geliyor.

Hem yok ediliyor hem korunmaya çalışılıyor

Bu duruma dikkat çeken Özdil, bir yandan Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Hidro Elektrik Santraller ile doğaya yaptığı katliamı dile getirirken bir yandan da hamsinin korunması için alınan önlemlerin aslında ne kadar boşa kürek çekmek olduğunu açıkladı.

Bunun yanında koronavirüse karşı koruma amaçlı olarak hayat Eve Sığar kodunun da aslında sevimli bir isme sığdırılmaya çalışıldığını dile getirdi. Hes kavramı ile ilgili olarak hesapsızlık ve öngörüsüzlük değerlendirmelerini yapan Özdil, aynı durumun korona virüs önlemlerinde de geçerli olduğunu açıkladı. Özdil'e göre aşımızın olmama sebebi ile hamsinin azalma sebebi aynı...