• BIST 121.036
  • Altın 307,393
  • Dolar 6,0436
  • Euro 6,5504
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 14 °C

Yılmaz Özdil'den çok sert Uğur Dündar tepkisi

Yılmaz Özdil'den çok sert Uğur Dündar tepkisi
Usta gazeteci Uğur Dündar’a verilen cezaya tepki gösterilmeye devam ediliyor.

Gazeteci Uğur Dündar, bir yazısında AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada “okuma cezasına” çarptırıldı.

Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, de karara tepki gösterenler arasında. Özdil, "Uğur Dündar'a “şeref”le ilgili kitap okuma cezası vermek, ilk bakışta hapis cezasının hafifletilmesi gibi görünüyor ama, aslında… Özenle ölçülmüş biçilmiş, hesaplanmış, Uğur Dündar'ı en yaralayıcı karardır." ifadelerini kullandı. 

Varlığıyla onur duyduğumuz değerli ağabeyim Uğur Dündar, beş yıl önce kaleme aldığı bir köşe yazısında “kişilik haklarına hakaret” ettiği gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.
Bu ceza karşılığında, beş ay boyunca haftada iki saat “şerefe karşı suçlar” konulu kitap okumasına karar verildi.

Uğur ağabeye değerler sıralaması yap desek, bir numaraya “insan onuru”nu koyar.
Şeref, haysiyet, onur, erdem, hem özel hayatında, hem 50 yıllık meslek hayatında en değer verdiği kavramlardır.

bir kez olsun kontrolünü kaybettiğini, bir kez olsun terbiyesini bozduğunu, bir kez olsun hakaretamiz konuştuğunu, bir kez de olsun kişinin şerefine haysiyetine onuruna dokunacak kelimeler kullandığını görmedim.
Hayatını su gibi berrak şekilde hepimizin gözü önünde yaşıyor, sıkı sıkıya bağlı olduğu bu ilkelerine aykırı davrandığı gören var mı?

Uğur Dündar'a “şeref”le ilgili kitap okuma cezası vermek, ilk bakışta hapis cezasının hafifletilmesi gibi görünüyor ama, aslında… Özenle ölçülmüş biçilmiş, hesaplanmış, Uğur Dündar'ı en yaralayıcı karardır.

50 yıldır en yapmadığı şeyi, yapılmasına en tahammül etmediği şeyi yapmakla suçlanmak… Ölümle ve hapisle korkutulamayan Uğur Dündar'ı canevinden vurmaktır.

Uğur Dündar'a verilmeye çalışılan bu tasarlanmış ceza, Uğur Dündar'ın şahsında, mesleğini namusuyla yapan, hukuka ve etik değerlere bağlı tüm gazetecilere verilmiş cezadır.

Reddediyoruz. - YAZISININ DEVAMI İÇİN SÖZCÜ

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim