Yiyeceğin Yenebilir Olup Olmadığını Söyleyen Sensör

İş, yediklerine geldiğinde müşteriler biraz fazla pimpirikli olabiliyor. Şaşırtan bir alet herkesin işine yarayacak türden. Belki de ilk kez duyacak olabilirsiniz.

Yiyeceğin Yenebilir Olup Olmadığını Söyleyen Sensör
Yayınlanma Tarihi : 12 Kasım 2020 23:18

İş, yediklerine geldiğinde müşteriler biraz fazla pimpirikli olabiliyor. Litvanya’dan çıkan yenilikçi fikir Peres, bir sensör ve akıllı telefon yardımıyla yiyeceğin yenebilecek kadar sağlıklı olup olmadığını kontrol eden bir sistem. Geliştirici ekip, cihaz için kitlesel fon arayışını başarıyla sonlandırarak hedeflediği 50 bin USD’nin bir hayli üzerinde fon topladı.

Ulusalpost'un derleyerek çevirmiş olduğu Springwise’ın haberine göre Peres isimli cihaz; ısı, nem ve amonyak seviyelerini ve yiyecek bozulmaya başladığı zaman ortaya çıkan uçucu organik bileşiklerinin varlığını ölçen elektronik bir burun görevi görüyor.

Kullanıcıların cihazı ellerine alıp kontrol etmek istedikleri yiyeceğin yanına yaklaştırıp basitçe düğmeye basmaları yeterli oluyor. Ardından cihaz aldığı sonuçları akıllı telefonda bulunan uygulamaya renkli grafikler olarak yansıtıyor. Gözün ve burnun algıladığından daha iyi bir sonuç sunan bu cihaz, yiyecek israfını azaltmak amacıyla evde veya ticari mutfaklarda yiyeceğin yenilebilir olup olmadığını kontrol etmek için kullanılabilir.

Cihaza sahip olmak isteyenler 120 USD ödeyerek ön sipariş verebilir. Cihaz pazara çıktığında ise 150 USD satış fiyatıyla sunulacak. Peres ya da benzeri cihazlar restoranlarda yiyecek israfını ve zehirlenmeleri önlemek amacıyla bir standart haline gelebilecek gibi görünüyor.