Yiyecek Sektörü ve Lokantalarla İlgili Yeni Karar Yarın başlıyor

Yiyecek Sektörü ve Lokantalarla İlgili Yeni Karar Yarın başlıyor

İçişleri Bakanlığı yeni genelgeyi yayınladı. Restoran, kafe ve lokanta gibi yiyecek sektörünü ilgilendiren kararı duyurdu. Yarın itibari ile başlayacak olan karar ne zamana kadar sürtecek? Restoranlar açılacak mı?

Koronavirüs salgını nedeniyle yiyecek içecek sektörü her gün yeni bir zorlukla karşılaşıyor. Pandemi nedeniyle alınan kararlarla alakalı açıklamalar da duyurulmaya devam ediyor. İçişleri Bakanlığı'nın duyurusuna göre 13 Mayıs perşembe 2021 tarihinde kafeterya, lokanta, restoran gibi yeme içme sektörü çalışma saatlerinde değişiklik olacak.

Ramazanın ilk gününe kadar geçerli olacak...

Koronavirüs pandemisi nedeniyle alınan yeni karara göre, kafeterya, lokanta, restoranların çalışma saatlerinde yarın itibari ile değişiklik yapılacak. İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelgeye bakıldığında işletmelerin 13 Mayıs perşembe gününden itibaren başlayarak Ramazan ayının ilk gününe dek 24 saat paket servis yapabilecek. Ancak Ramazan'ın bitmesi ile de işletmelerin saat gece 01.00'e kadar paket servis yapabileceği öğrenildi. 

Tam kapanma tarihi uzayacak mı?

Tam kapanma hakkında ise henüz başka bir açıklama yok. On yedi Mayıs 2021 tarihine kadar uygulanacağı bilinen tam kapanmanın vaka sayısı ya da 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir kaç gün daha uzama ihtimali bulunuyor. Ancak henüz resmi bir açıklama yapılmadı. 

İşletme sahipleri net bir tarih istiyor

En çok merak edilen ise tam kapanmanın ardından yiyecek ve içecek sektörünün ne yapacağı oldu. Uzun süredir kepenklerini kapatan restoran, kafe ve lokanta sahipleri büyük bir zarara uğradı. Kira destek gibi yardımları üç ay süreli almış olsalar da paket servis ile zor ayakta duran işletmeciler artık net bir tarih istiyorlar.

Kabine Toplantısı kararı merakla bekleniyor

Bu hafta düzenleneceği tahmin edilen Kabine Toplantısı gündeminden de kafeterya, lokanta, restoran gibi yeme içme sektörü hakkında bir karar çıkması beklentiler arasında. Kabine Toplantısı aslında ayın 10 ya da 11'inde gerçekleşmesi bekleniyordu ancak henüz konuyla ilgili net bir açıklama gelmedi.

En Yeniler