Yiyecek Sektörünü sevindiren Protokol imzalandı restoranların açılış tarihleri için tüm bilgiler açıklandı.

Yiyecek Sektörünü sevindiren Protokol imzalandı restoranların açılış tarihleri için tüm bilgiler açıklandı.

Yiyecek sektörüne güzel haber sonunda geldi. Kafeler ve restoranlar bu kararla beklediklerine kavuşacak. İmzalar atıldı, protokol yakında faaliyete geçecek! Restoran sahiplerinin yüzünü güldürecek haber!

Korona virüs için alınan tedbirler nedeniyle açılış süresi belirlenmede kapanan yeme içme sektörüne iyi haber geldi. Kontrollü normalleşme çalışmaları kapsamında Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği arasında bir protokole imza atıldı. Buna göre ise yeni bir belgelendirme modeli oluşturuluyor.

Online törenle ilan edildi

TSE ile TÜRES'in ortaklığı için gerçekleştirilen çevirim içi törende TSE Başkanı Adem Şahin konuştu. Şahin'in ifadelerine göre kontrollü normalleşme için işletmelerin güvenli bir şekilde müşterilerine hizmet etmeye devam etmesi adına yeni bir belge edinmeleri sağlanacak. Bu belge ise TÜRES'e üye olan ve denetimi geçen tüm restoranlara verilecek. İsmi ise "TSE COVID-19 Güvenli İşletme Belgesi" olan belgenin bulunduğu restoran ve işletmeleri müşteriler güvenle ziyaret edebilecek.

Şahin belgelendirmenin amacını; bulaşıcı hastalıklarla mücadele etmek için restoranların daha sağlıklı ve temiz bir ortama sahip olmasına yardımcı olmak olduğunu ve altyapının geliştirilerek genel standartların belirlenmesi olarak açıkladı.

Belgelendirilen restoran çabucak açılacak

Belgelendirmenin kurallarının Sağlık Bakanlığı'nın yiyecek sektörüne özel olarak belirlemiş olduğu kuralları kapsadığını belirten Şahin, müşteriden valeye, garsondan mutfak çalışanına kadar her kademe için belli kuralların olduğunu aktardı. Normalleşme için daha kontrollü bir düzenleme geleceğini açıklayan Şahin, TÜRES'e üye olan restoranlarda bazı denetimler olacağını açıkladı. Uygun bulunanların da 'TSE COVID-19 Güvenli İşletme Belgesi' alacağını açıklayan Şahin, bu işletmelerin hızlıca açılabileceğini dile getirdi.