Patates ve Soğanı kesinlikle yan yana koymayın! Eğer yan yana koyup sonra yerseniz....

Patates ve Soğanı kesinlikle yan yana koymayın! Eğer yan yana koyup sonra yerseniz....

Bazı meyve ve sebzeleri birlikte saklamanız, yapısının bozulmasına ve sağlığınıza verir.

Meyve ve sebzelerinizi uzun süre saklamak aynı zamanda sağlıklı biçimde tüketmek istiyorsanız doğru tüketim ve saklama biçimine özen göstermelisiniz.

Hepsi olmasa da bazı meyve ve sebzeler, olgunlaşırken etilen üretiyor. Bu yüzden zaten olgunlaştıkça renk değişimine uğruyorlar. Bu sebeple hassas olarak tabir edebileceğimiz; fasulye, brokoli, havuç, lahana ve patates gibi besinlerle yan yana saklanmaması gerekiyor.

Örneğin; muz çok hassas bir meyve olduğu için diğer hiçbir meyve ve sebze ile yan yana saklanmaması gerekiyor. Muzu tek başına saklamak ömrünü uzatır.

Patates de böyledir. Soğan çok fazla etilen üretmese de patates hassas olduğu için yapısını bozarak hem lezzet kaybına yol açar hem de sağlığınıza zarar verir.

Tabi Bir de Buzdolabına Koymamanız Gerekenler Var

  1. Zeytinyağı: Asla ama asla buzdolabına koymamalısınız. Zeytinyağı güneş görmeyen kuru ve soğuk bir yerde saklamanız kullanım ömrünü uzatıp bozulmasını engelleyecektir.
  2. Muz: Soğukta bırakmak yapısının bozulmasına sebep olur. Bu sebeple dış yüzeyi kararmaya başlayıncaya kadar dışarıda durması gerekir. Sonrasında dolaba koyabilirsiniz.
  3. Kahve: Kahve bulunduğu ortamın kokusunu içine çekebilme özelliğine sahiptir. Bu sebeple dolaba koyduğunuz her yiyeceğin kokusunu içine çekecek ve tat değişimine uğrayacaktır.
  4. Soğan ve Sarımsak: Bu ikisini buzdolabında saklamak ömrünü uzatmaz aksine kısaltır. Dışarıda güneş görmeyen kuru ve serin bir ortamda saklamanız ömrünü uzatır.