Yoğurt ve Kivi Pekmezle Karıştırılıp Yenirse O Sorunu Geçiriyor Ve..

Yoğurt ve Kivi Pekmezle Karıştırılıp Yenirse O Sorunu Geçiriyor Ve..

Bol C vitamini içeriği ile kivinin üzerine pekmez döküldüğünde o soruna çare oluyor. Çocuklara da yedirebileceğiniz bu kombinasyonlarla kışı hiçbir hastalığa yakalanmadan atlatabilirsiniz. Uzmanların önerdiği tarifler...

Küçük çocuklara pekmez ya da kefir gibi besinleri yedirmek çok zordur. Tatları yetişkinler için bile itici olan bazı besinleri daha yenilebilir hale getirmek için bazı karışımlar yapabilirsiniz. İşte çocuklarınızı pekmez gibi gıdalara alıştıracak tavsiyeler..

Kivi ve pekmez birleşince...

Pekmez çocukluktan beri çoğu kişinin sevmediği bir gıda ancak faydasından da herkes haberdardır. Tahinle karışınca biraz daha güzelleşen pekmezi, bir de çocuklarınıza kivi ile yedirmeyi deneyin. Kivi dilimlerinin üzerine sos gibi dökeceğiniz pekmez ile beraber kivileri çok severek yediklerini göreceksiniz. Bol miktarda C vitamini içeren kivinin üzerine döktüğünüz pekmez sayesinde demir emilimi yükselecektir. Portakaldan daha fazla C vitamini bulunduran kivi, demir eksikliği yaşayan çocuklar için mükemmel bir ek gıdadır. Pekmezde de bulunan bol miktardaki demir ile beraber bu soruna çare olabilir. Ayrıca bu mükemmel ikili sayesinde çocuklarınızın bağışıklık ve bakterilere karşı savunma sistemi gelişecek ve sürekli hastalanma problemi en aza indirgenecektir. Kışın çocuklarınızı hastalıktan korumak için mutlaka bu yöntemi deneyin. Hatta demir eksikliği yaşıyorsanız siz de bu kombinasyonu tüketebilirsiniz.

Çocuklarınızı kışın getireceği hastalıklardan bu karışımla koruyun

Zencefil ve zerdeçal da son derecek faydalı baharatlardır ancak tatları nedeniyle çocuklar bunları yemeyi reddedebilir. Acımsı tatlarını en aza indirgemek için bu baharatları ev yapımı doğal yoğurda karıştırarak çocuklarınıza yedirebilirsiniz. Zerdeçal sayesinde sarı olacak yoğurda çocuklarınız rengi nedeniyle ilgi duyacak ve kaşık kaşık kendileri yiyeceklerdir. Bu karışımın da sayısız faydası bulunmaktadır. Antioksidan özelliği ile vücuttaki zehri uzaklaştırmasının yanında probiyotik özelliği de sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Kış aylarında vücudu ve boğazları koruyan zencefil sayesinde de hastalıkları önceden defedebilirsiniz. Bir kase yoğurda birer çay kaşığı ekleyeceğiniz baharatları fazla kaçırmamaya dikkat edin. Yoğurt ise fazla soğuk olmamalıdır bu nedenle biraz oda sıcaklığında dinlendirdikten sonra çocuklarınıza güvenle yedirebilirsiniz.