Yök’ten “Post-doktora” Açıklaması

Yök’ten “Post-doktora” Açıklaması

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), son günlerde bazı medya organlarında YÖK'ün doçentlik kadrolarına atanmak için "post-doktora" yapma şartı...

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), son günlerde bazı medya organlarında YÖK'ün doçentlik kadrolarına atanmak için "post-doktora" yapma şartı getirilmesine ilişkin bir kanun taslağı hazırladığı haberlerinde iddia edildiği gibi doçentlik için doktora sonrası 3 yıl çalışma şartı veya doçentlik unvanı alınması sonrası başka şehirde görev yapma zorunluluğu gibi bir yasal düzenleme çalışmasının kesinlikle bulunmadığını bildirdi.

YÖK'ten yapılan açıklamada, son günlerde bazı medya organlarında YÖK'ün doçentlik kadrolarına atanmak için "post-doktora" yapma şartı getirilmesine ilişkin bir kanun taslağı hazırladığı, bu taslakta doçentlik sınavından başarılı olanların aynı üniversitede görev yapamayacağı ve başka illere gönderileceği şeklinde bütünüyle gerçek dışı haberler yayınlandığının görüldüğü belirtilerek, "Yükseköğretim Kurulunun böyle bir çalışması olmadığı gibi, muhammen ve muhayyel bu düşünceyi de doğru bulmamaktadır. Yükseköğretim Kurulunun uzun müddetten beri kamuoyu önünde savunduğu ve dillendirdiği görüş, üniversitede kadrosu bulunmayan doktoralı insan kaynağının da üniversitelerin araştırma merkezlerinde ve laboratuvarlarında çalışabilmelerine imkan tanınmasıdır. Bu ise doktorasını tamamlayanlar için yeni bir istihdam kapısı olacaktır. Bu iki konunun karıştırılmasının mazeretinin cehalet bile olamayacağı aşikardır. Haberlerde iddia edildiği gibi doçentlik için doktora sonrası 3 yıl çalışma şartı veya doçentlik unvanı alınması sonrası başka şehirde görev yapma zorunluluğu gibi bir yasal düzenleme çalışması kesinlikle bulunmamaktadır. Bu tarz hayal ürünü asılsız haberlere itibar edilmemesini kamuoyundan özellikle rica ederiz" denildi.

Kaynak : İHA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.