Yüksek Ateşi En Hızlı Şekilde Düşürüyor! Ateşinizi Düşürmek İçin....

Yüksek Ateşi En Hızlı Şekilde Düşürüyor! Ateşinizi Düşürmek İçin....

Yüksek ateşe sahip olmak çok büyük tehlikelere yol açabilir. Ateşlenme genel olarak vücuttaki bir iltihaplanma ve hastalıkla ortaya çıkar Bebek ve çocuklarda olduğu kadar yetişkinlerde de çok tehlikelidir...

Yüksek ateş aniden ortaya çıkabilecek can sıkıcı ve tehlikeli bir durumdur. Herkesin aklına farklı bir ateş düşürme yöntemi gelir ancak bilinen en etkili ve en hızlı ateş düşürücü etkisini ılık duş ile sağlarsınız.

Ilık duş sayesinde vücut ısısı hızla dengelenir. Suyun soğuk olması sanılanın aksine ters tepebilir. Ilık su ile hem bilinç açık kalır hem de vücut ısısı etkili bir şekilde düşmeye başlar.

Bebekler ateşlendiği zaman...

Çocuklar da sık sık ateşlenir. Özellikle bebeklerde yüksek ateşlenmeye dikkat etmek gerekiyor. Çocukları kat kat giydirmek, oda sıcaklığını sonuna kadar getirmek gibi durumlar nedeniyle çocuklar ateşlenebilir. Bu nedenle çocuğun kıyafetlerini gevşetmek ve bebek odasını yirmi dereceye düşürmek yeterli olacaktır. Ancak yüksek ateşi varsa ilk yapmanız gereken şey, çocuğunuza ılık bir duş aldırmaktır. Ilık duş, ateşi hızlıca düşürür. 

Bu gıdalar ateş düşürüyor

Çocuklarda da aynı yöntemi deneyebilirsiniz. Tekrarlanmaması için yedikleri gıdalara da dikkat edin. Yeşil çay, kuru yemişler, özellikle su ve zerdeçal gibi baharatlar ateş düşüren etkiye sahiptir. Pancar, ceviz, kiraz, ahududu, mor ve koyu kırmızı gıdalar, kızılcık, çilek, kekik, yeşil gıdalar, zerdeçal gibi besinler ateş düşürücü etki göstermektedir. 

Ateş dereceleri...

Yüksek ateşi tespit etmek çok zor değildir. Çocuklarda 38,5 ve üzeri ateş tehlikelidir ve havale riski barındırmaktadır. Yetişkinlerde biraz daha düşük olabilir, normal ateş aralığı yetişkinlerde 36,1 ile 37,6 arasındadır ancak mevsim ve çevreye göre bir derece fark gösterebilir.

Yetişkinlerde ateş nasıl düşer?

Yüksek ateşten yetişkinlerin yapabilecekleri şeyler ise ilk olarak bir ılık duş yapmaktır. Evde bulunuyorsa ya da alınabilirse ateş düşürücü ilaçlar almak gerekiyor. Bol bol su içmek de vücudun ateşini düzeltmeye yardımcı olur. Temiz hava almak için dışarı çıkmak da iyi gelecektir ancak bilincinizi kaybedecek kadar kötü hissediyorsanız en yakınınızdaki bir hastaneye gitmeniz gerekiyor.