Yüksek Emekli Maaşı Almak İsteyenlere Fırsat geldi Sadece Bağ-Kur emeklileri yararlanıyor

Bağ-Kur emeklisi olan milyonlarca emekliyi sevindiren zamlı maaş müjdesi. Haktan yararlanabilmek için şartlar da belli oldu..

Yüksek Emekli Maaşı  Almak İsteyenlere Fırsat geldi Sadece Bağ-Kur emeklileri yararlanıyor
Yayınlanma Tarihi : 17 Haziran 2021 21:30

Milyonlarca kişi emekli olmak için gün sayarken iyi bir emekli maaşı almak için yollar arıyor. Emekli maaşında artış yapmak için ise uzmanlar bu yöntemi öneriyor. Her ay yirmi liraya kadar zam yapılıyor!


Emekli olmak isteyen milyonlarca vatandaşı ilgilendiren soru yanıt buldu. Emekli olmadığı halde çalışanların prim günü fazlası sayesinde maaşlarında bir artış yaşanır mı? İşte cevabı...

Asgari ücretin üzerinde maaş almak gerekiyor...

Emekli primini dolduran ancak yaşının gelmesini bekleyen ya da ya da geldiği halde çalışmayı sürdüren kişiler emekli maaşlarına fazladan primlerin yansıyıp yansımayacağını merak ediyor. Konuyla ilgili olarak Hürriyet gazetesi yazarı olan Noyan Doğan'dan net bir yanıt geldi.

Buna göre emekli maaşlarında artış olması için mutlaka asgari ücretin iki ya da üç katı bir maaşla çalışmak gerekiyor. Bu durumda her ay ileride yatacak olan emekli maaşına on beş ila yirmi liraya kadar ekleme yapılıyor. Ancak Noyan'ın aktardığına göre asgari ücret alanların emekli maaşları düşüyor...

Yapılandırma yasası akıllara soru işaretleri bıraktı

Noyan'ın yanıt verdiği bir diğer soru ise yapılandırma yasası ile ilgiliydi. 1966 doğumlu bir okuyucu, 1988 senesinde isteğe bağlı sigorta yaptırdığını ancak bunu sadece on sene ödediğini belirtti. Ödenmiş 3413 primi olan okuyucu, yeni çıkan yasa ise yapılandırmaya giderek emekli olup olamayacağını merak etti. Noyan ise okuyucunun sigortalı olma süresi bittiği için yapılandırmadan faydalanamayacağını açıkladı. Ancak bu durumda yapılması gereken tekrardan isteğe bağlı sigorta başvurusunda bulunarak eksik prim günlerinin ödenmesi olacaktır.

Prim eksiği olan sigortalılar yapılandırmadan faydalanabilir mi?

Yeni yapılandırma yasası kafaları karıştırdı. Gelen soruların arasında yapılandırmadan yaşını dolduran ancak prim eksiği olanların da faydalanıp faydalanamayacağı merak edildi. Noyan'ın aktardığına göre Bağ-Kur'lu olanların yapılandırmaya başvurabileceğini fakat sigortalıların emekliliğe yetmeyen primleri nedeniyle haktan faydalanamadığı cevabını verdi. Eksik primlere karşın çocuk borçlanmasına bir başvuru yapılabileceğini ve bu borçlanmayla tamamlanabilecek ancak çocuk borçlanması için yapılandırma geçerli değil.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.