Yüksek Proteinli Atıştırmalık Yiyecekler ve Faydaları

Protein, spor yapanların en çok ihtiyaç duyduğu besin türüdür. Vücut geliştirme, fitness, kondisyon, dövüş ve buna benzer sporlarda kas gücünü arttırmak son derece önemlidir.

Yüksek Proteinli Atıştırmalık Yiyecekler ve Faydaları
Yayınlanma Tarihi : 13 Kasım 2020 00:40

 Kas gücünüzün artmasını istiyorsanız protein açısından zengin besinler tüketmeniz gerekir. Genel anlamda baktığımızda et, balık, tavuk, süt ve yumurta, zengin protein kaynakları olarak gösterilirler. Peki, protein açısından zengin besinler sadece bunlar mıdır?

Elbette değil, protein açısından zengin daha birçok gıda maddesi mevcuttur. Ulusalpost'un haberine göre: Bunlar hakkında bilgi sahibi oldukça beslenme programınızı genişletebilirsiniz. Şimdi çevrenizde yoğun şekilde bulunan ve günlük yaşamda rahatça atıştırabileceğiniz proteinli aperatifleri daha yakından tanımaya çalışalım;

(Parantez içerisindeki rakamlar, 100 gramında içerdiği protein miktarını belirtmektedir)

1- Haşlanmış Yumurta (12,5 gram/100 gram)

Haşlanmış yumurta, protein dendiği zaman ilk akla gelen besin türlerinden biridir. Özellikle sabah kahvaltısında tüketmek güne protein açısından iyi biçimde başlamanızı sağlayacaktır. Toplamda 100 gramında 12,5 gram kadar protein olduğundan söz edebiliriz.

2- Badem (21 gram/100 gram)

Badem, kalp hastalıkların riskini azaltmaya yarayan ve zengin yağ içeriğiyle dikkat çeken bir besindir. 100 gram bademin içerisinde ortalama 21 gram kadar protein vardır. Bu da ara öğünler için bademin mükemmel bir aperatif olmasını sağlamaktadır.

3- Leblebi (19 gram/100 gram)

Ara öğünler için tıpkı badem gibi çok faydalı bir besin olabilir. Lif, demir ve fosfor açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan leblebinin yağ oranının düşük olması, önemli bir tercih sebebidir. Ara öğünlerinizde rahatlıkla tüketebilir ve protein ihtiyacınızın belli bir kısmını leblebiden karşılayabilirsiniz.

4- Süzme Peynir (12,5 gram/100 gram)

100 gramında yaklaşık 12,5 gram kadar protein bulunan süzme peynir, kalsiyum açısından da son derece değerlidir. Kemiklerin gelişmesine doğrudan katkı sağlayacak bu peynirin kas gelişimi açısından da büyük faydası olacaktır. Özellikle kahvaltıda tüketerek protein gereksinimimizi belli ölçülerde karşılayabiliriz.

5- Yoğurt (6 gram/100 gram)

Vücuda birçok yönden fayda sağlayan yoğurt, protein açısından da zengin bir içeriğe sahiptir. Eğer fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız yağsız ya da yarım yağlı yoğurt tercih edebilirsiniz.

6- Mercimek (26 gram/100 gram)

Kolesterol ve yağ açısından düşük değerlere sahip olan mercimek, içerisinde bulunan protein değerleri açısından oldukça önemlidir. Ayrıca lif, magnezyum, demir ve potasyum bakımından da bir hayli zengin olan mercimeğin bize ciddi katkıları olacaktır. Kas inşası için en çok tercih etmemiz gereken besin kaynaklarından biri olduğunu söyleyebiliriz.

7- Soya Fasulyesi (36 gram/100 gram)

Protein değeri olarak mükemmel bir içeriği olan soya fasulyesi antrenman öncesi ve sonrası için iyi bir beslenme kaynağı olabilir. Vücut geliştirme ve fitness tarzı sporlarla ilgileniyorsanız sık sık tüketmenizi önerebiliriz.

8- Ceviz (15 gram/100 gram)

Kuruyemişler, genel olarak protein bakımından zengin besin kaynaklarıdır. Bunlara örnek olarak cevizi verebiliriz. Ceviz de tıpkı diğer kuruyemişler gibi ara öğünlerde tercih edilebilir bir yemiş türüdür. 100 gramında 15 gram protein bulunması, oldukça etkileyici bir durumdur, diyebiliriz.

9- Fıstık Ezmesi (25 gram/100 gram)

Spor yapanların büyük çoğunluğu, fıstık ezmesinin protein açısından ne kadar zengin olduğundan haberdardır. Fıstık Ezmesi, özellikle kahvaltılarınızın vazgeçilmezlerinden biri olabilir. Protein ihtiyacınızın çok büyük bir kısmını, fıstık ezmesi ile karşılayabilirsiniz. Ayrıca kalp sağlığı açısından da önemli etkileri söz konusudur.

10- Fındık (20 gram/100 gram)

Fitness ve vücut geliştirme sporlarıyla ilgilenenlerin en fazla tükettiği besin türlerinden biri olan fındık, çok önemli bir protein kaynağıdır. Ayrıca yağ asitleri, E vitamini, potasyum, lif, B-6 vitamini ve demir açısından da son derece zengindir. Ara öğünlerde fındık tüketerek ciddi oranda protein kazanımı sağlayabilirsiniz.

ULUSALPOST.COM

İlgili Haberler