Yüksekdağ: 'Türkiye’de demokrasi yoktur'

Yüksekdağ: 'Türkiye’de demokrasi yoktur'

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, akademisyenlerin gözaltına alınmasına tepki göstererek, Türkiye’de demokrasi olmadığını, demokrasi müsveddesi bulunduğunu söyledi.

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, İnşaat Mühendisleri Odası’nda düzenlenen ‘Merkezi Kadın Konferansı'nın açılışına katıldı. Etkinlik öncesi gazetecilerin sorularını cevaplandıran Yüksekdağ, Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin yayımladığı bildiride imzaları bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alınan akademisyenlerin gözaltına alınmasını kınadı. Bunun Türkiye için büyük bir utanç kaynağı olduğunu söyleyen Yüksekdağ, "Saray ve AKP iktidarı bakımından çok büyük bir utanç kaynağıdır.

Ama ne yazık ki mevcut siyasi iktidar tüm utanma duygularını, hicap duygularını yitirmiş bir vaziyette. Akademisyenler gözaltına alınıyorsa ve bir siyasi linç kampanyasıyla karşı karşıya kalıyorsa emin olun k, o ülkede demokrasi yoktur, güne uyarlanmış bir faşizm vardır” diye konuştu.


"Mevcut siyasi rejimin uygulamalarında emsal aldıkları Hitler faşizminin örneklerini ve deneyimlerini birer birer görüyoruz" diyen Yüksekdağ şöyle devam etti:


"Parlamenter rejime yaklaşımları da baskı, gözaltı, tutuklama üzerine kurulu. Hitler faşizmi döneminden farklı değildir. Yıllar önce Hitler akademisyenlere karşı nasıl bir kırım hareketi başlattıysa bugün bunun bir benzeriyle karşı karşıyayız. Aydınlar Türkiye’de savaş istemediklerini ifade ettiler. Sessizce izlemeyeceklerini ifade ettiler. Bunun karşısında böyle bir operasyonla karşılaşmaları siyasi iktidarın sorumsuzluğunu, suçunu resmeder. Bu düşünceye karşı işlenmiş bir suçtur. Türkiye’de demokrasi yoktur, demokrasi müsveddesi vardır. Bu müsveddeye dönüşmüş anlayışı bizlere yönetim rejimi olarak yutturmaya çalışıyorlar. Bunu yutmayanlara da baskıyla dayatıyorlar. Akademisyenler de bu demokrasi müsveddesini yutmamıştır."


Yüksekdağ, muhalif güçleri oluk oluk kanla tehdit eden bir çetenin sokakta dolaştığını iddia ederek, "Aydınların, akademisyenlerin kanını oluk oluk akıtıp kanlarıyla duş almak gibi sapık düşüncelerini dile getirme özgürlüğüne sahip. Ama ne yazık ki bu memlekette böyle sapıklar sözlerini özgürce söylerken, akademisyenler saldırılarla karşı karşıya kalıyor. İbret tablosudur. Siyasi iktidar bu tablodan ibret almaz. Hiçbir zaman bir korku gösterisi olarak işe yaramamıştır. Karşımıza çıkarılan bu korku duvarlarını Türkiye toplumu olarak hep birlikte yıkacağız" şeklinde konuştu. 
ADEM ÖZTÜRK

Kaynak:Haber Kaynağı