Yumurta Faydalı Sanıyorduk! Korkutan uyarı geldi eğer fazla tüketiyorsanız

Yumurta Faydalı Sanıyorduk! Korkutan uyarı geldi eğer fazla tüketiyorsanız

Yumurtayı her sabah kahvaltıda yiyoruz ancak bu tehlikenin farkında mıyız? Çok yararlı ve ucuz bir protein kaynağı olan yumurta bakın vücuda nasıl bir etki yapıyor? Fazlası zarar olan yumurtayı ne kadar yemek gerekiyor?

Yumurta protein içeriyor diye her gün bol bol yiyenlere korkutan uyarı geldi. Yumurta sanılanın aksine çok fazla tüketilmemeli. Kandaki kolesterolü çıkardığı ispatlanan yumurtayı günde ne kadar tüketmek gerekiyor?

Yumurtayı her kahvaltıda çırpılmış ya da haşlanmış olarak tüketmek fark etmiyor. Doğada bulunan en yüksek kolesterol her gün yediğimiz yumurtanın sarı kısmında bulunuyor. Doktorlar ise yumurtanın yol açabileceği risklere karşı herkesi uyarıyor "fazla tüketmeyin."

Kalp hastalıklarını getirebilir

Yapılan araştırmaların ortaya koyduğuna göre kandaki kolesterol oranını yumurta da arttırabiliyor. Kalp hastalıkları  ve kandaki kolesterol arasındaki doğrusal ilişki de fazla yumurtanın kalbi tehdit edebileceğini gözler önüne seriyor. 

Peki yumurtayı ne kadar tüketmek gerekiyor? Araştırmalara göre yüz miligramlık kolesterol tüketildiğinde vücuttaki toplam kolesterole artı iki ya da üç miligram olarak yansıyor. Yüzde yetmişlik kısmı ise LDL adlı kötü kolesterolü yükseltiyor. 

Kısaca, ortalama olarak iki yüz yirmi miligram kolesterol içeren yumurta vücuttaki kolesterolü 6 ya da 6 miligram arasında yükseltirken bunun içindeki üç ya da beş miligramı da LDL olarak yansıyacaktır. 

Kimler ne kadar yemeli?

Ancak burada yumurtanın hesaba katılmayan kısmı ise içeriğinde yer almayan doymuş yağıdır. Yumurta et ya da tereyağı ürünlerindeki gibi doymuş yağ içermez. Ancak Akdeniz diyeti ya da vejateryen ağırlıklı beslenenlerde yumurta kolesterolü çok fazla yükseltebilir. Diğer yandan yumurtanın diyabet hastaları için tüketimi de haftada iki ya da üç ile sınırlandırılması gerekmektedir. 

Bu şekilde sınırlarsanız...

Günde bir kez tüketildiğinde ise kolesterolde pek bir artışa neden olmayan yumurta, bunu da içeriğindeki aminoasitlere borçludur. Bu nedenle de günde bir kereden fazla tüketilmemesi tavsiye edilen yumurtanın, içerdiği amino asitler de hem çocukların hem de hamile ve emziren anneler için harika bir protein kaynağı olmasını sağlıyor.