Yumurta hakkında yapılan araştırma ezberleri bozdu. Faydalı sanıyorduk oysa ilerletiyormuş..

Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan yumurtayla ilgili yapılan bir araştırma herkesi şaşırtacak türden. Faydaları olan yumurta neye zararlı olabilir ki? İşte o araştırma detayları

Yumurta hakkında yapılan araştırma ezberleri bozdu. Faydalı sanıyorduk oysa ilerletiyormuş..
Yayınlanma Tarihi : 30 Nisan 2021 01:17

Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan yumurtayla ilgili şaşırtan araştırma. Hemen hemen  güne her gün yumurtayla başlanılması gerektiği konusunda uzmanlar uyarılarda bulunur.

Ancak A.A tarafından servis edilen bir haberde yumurtanın diyabet riskini artırdığına dikkat çekildi. Okuyunca eminim sizlerde şaşıracaksınız.. 

A.A İse haberi NewsMedivalLifeSciences'ın haberi şeklinde servis edip araştırma hakkında bilgiler vermiş.

Protein ve şifa deposu olarak bildiğimiz yumurtayla ilgili araştırma Güney Avustralya Üniversitesinin Çin Tıp Üniversitesi ve Katar Üniversitesi ile ortaklaşa yürüttüğü uzun süreli çalışmada, yumurta tüketiminin, Çinli yetişkinler üzerindeki etkisi üzerine değerlendirmeler içeriyor.

Çalışma 1991 ile 2009 yılları arasında sürdürülmüş. Düzenli olarak bir ya da fazla yumurta yiyenlerin diyabet riski taşıdığı ortaya çıkarılmış... Bu oran ise yaklaşık yüzde 60 oranındaymış..

Araştırmadaki tuhaf  detaylar bununla da sınırlı değil elbette.

Bakın daha neler var neler... 

Güney Avustralya Üniversitesinde epidemiyolog ve kamu sağlığı uzmanı olarak görev yapan  Dr. Ming Li, çalışmanın yürütüldüğü yıllar boyunca Çin'de sebze ve tahıl ağırlıklı geleneksel beslenme biçiminden daha fazla et, aperatif ve enerji yoğunluklu gıda içeren bir diyete geçildiğini ifade ediyor...

Konuyla ilgili araştırma hakkında bilgiler veren Dr. Ming Li öte yandan şu  açıklamaları yapmış..

 düzenli yumurta tüketenlerin sayısının 2009 yılında 1991'dekinin yaklaşık iki katına çıktığına dikkat çekiyor.. 

KADINLAR MI RİSK ALTINDA?

Araştırmadaki bir ilginç detayda Düzenli yumurta yemekle diyabet arasındaki bu ilişkinin kadınlarda daha fazla olduğu ifade ediliyor..

Araştırma bu  şekilde olsa da bir  çok uzman bunun tersini söylüyor. Özellikle spor yapanlar mutlaka 1 adet haşlanmış yumurta yemelidir.

Yumurtanın sağlığımız açısından birden çok faydası bulunmaktadır.

Bir çok araştırmada yumurtanın bir zararı olmadığı aksine faydalı olduğu ortaya konulmuştur.. 

Hatta bir çok uzman anne sütünden sonra en değerli besin maddelerinden birinin yumurta olduğunu söylemektedir.. 

İlgili Haberler