Yumuşacık Kırmızı Et Pişirmenin Püf Noktaları! Lüks Restoranlar Böyle Pişiriyor

Restoran lezzetini evinizde yakalamanız için kırmızı et pişirirken yapmanız gerekenleri sizler için derledik. Püf noktalarıyla yumuşacık kırmız et pişirmenin yollarını sizler için yazdık.

Yumuşacık Kırmızı Et Pişirmenin Püf Noktaları! Lüks Restoranlar Böyle Pişiriyor
Yayınlanma Tarihi : 12 Mayıs 2021 07:00

Kırmızı et pişirirken evde uygulamış olduğum bir kaç yöntem var. O yöntemleri sizler için sıraladım. Sizlerde kırmızı et pişirirken bu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Etiniz yumuşacık ve çok daha lezzetli olacaktır. Ben açıkçası annemden öğrendim ve bu teknikleri ne zaman et pişirecek olsam uyguluyorum. Sizlerde uygulamak isterseniz bir yere not almanızda fayda var. İşte lokum gibi yumuşacık kırmızı et pişirmenin sırları..

Et pişirmenin bir çok tekniği vardır. Ama unutmayın ki yemeğe lezzet katan nasıl pişirdiğinizden ziyade etin kendisidir de.. Özellikle hazırlama aşamasına da dikkat etmelisiniz. Etinizi pişirmeden önce yumuşatmanız için bir sürü teknik bilgi mevcut. Gelin önce eti yumuşatma tekniklerinden başlayalım.

Dövme İşlemi

En bilindik et yumuşatma tekniklerinden birisi eti dövmektir. İster kendiniz isterseniz de kasaba yaptırabilirsiniz. İlk olarak eti streç filme sarın. Arından eti döverek kas dokusunun kırılmasını sağlayın. Böylelikle daha yumuşak bir parça elde etmiş olursunuz. Fakat fazlasına kaçarsanız eti öldürmüş olursunuz. Ayrıca antrikot gibi yumuşak etleri dövmenize gerek yoktur.

Tuzlama Tekniği

Bir diğer yöntem ise eti tuzlamaktır. Yapmanız gereken yaklaşık 2,5-3 cm kalınlığındaki et dilimini, bir tatlı kaşığı tuza bulamak. Ortalama 1 saat bekletmeniz yeterli olacaktır. Pişirmeden önce fazla tuzu durulayın. Ardından peçete yardımıyla etinizi iyice kurulayın. Bu işlem etin pişme süresini uzatacaktır ama protein moleküllerinin parçalanmasını kolaylaştıracaktır.

Bıçakla Çizmek

Etinizi yumuşatma istiyorsanız bıçaktan güç alın. Etin üzerine liflerine dik açıyla gelecek şekilde kesikler atın. Bu işlem sayesinde etin kas dokusunu parçalayacağınızdan etiniz daha yumuşak olacaktır.

Ağır Ateşte Pişirmek

Eğer etiniz kaslı ise ağır ateşte uzun süre pişirin. Etin pişme süresini ne kadar uzar o kadar fazla kolajen parçalanır. Bu da etin yumuşamasını sağlar. Döş gibi etleri ortalama 4-8 saat arası pişirirseniz daha lezzetli sonuçlar elde edersiniz.

Marine Etmek

Bir çok marine yöntemi vardır. Özellikle asitik ürünlerle yani limon ve sirke gibi malzemelerle hazırlayacağınız marine sosları etin dokusunu parçalıyor aynı zamanda da lezzetine lezzet katıyor. Ayrıca eti marine sosunda ne kadar süre bekletirseniz pişirme süresini de değiştirmiş olursunuz.

Ortalama bir eti marine sosunda 2 saattten 2 güne kadar bekletebilirsiniz. Bu et çeşidine göre değişiklik gösterebilir ama gözünüz korkmasın 2 gün normal bir süre. Ete hem lezzet katmış olursunuz hem de pişirme esnasında rahat edersiniz. 

İlgili Haberler