Yumuşacık Lokum Gibi et pişirmek isteyenlere kırmızı eti yumuşatan 5 teknik

Yumuşacık Lokum Gibi et pişirmek isteyenlere kırmızı eti yumuşatan 5 teknik

Etin kurumaması ve lokum gibi olması için birbirinden farklı ve pratik beş teknik! Bu tekniklerden hangisini uygularsanız uygulayın etleriniz yumuşacık bir kıvamda ve harika bir lezzette olacaktır...

But, boyun, kol ve omuz gibi et parçaları mutlaka ama mutlaka yumuşatılarak tüketilmelidir. Sebebi ise bu yapıların çok kaslı olması. Pişirildiğinde lastik gibi olacakları için ilk adımda bu etleri mutlaka öncesinden yumuşatmak gerekli.

Kasaba eti dövdürün ancak hangi etin dövüldüğünü de iyi bilin

İlk olarak basit bir tarifle başlayalım. Eğer kasaptan et alıyorsanız o zaman eti yumuşatmak için kasaptan yardım alabilirsiniz. Eti yumuşatmak için et döveceği ile vurarak dövmek çok yardımcı olacaktır. Kendiniz yapmak isterseniz eti iki kez streç filmle sarın ve et döveceği yardımı ile vurarak yumuşatın. Ancak bu durum kasları kıracağı için her ette işe yaramayabilir. Örneğin zaten kendisi yumuşak olan antrikotta ancak eti öldürür ve kötü bir tada neden olursunuz. 

Tuza bulayıp bekletin

İkinci yöntem ise herkesin bildiği diğer bir yöntem olan tuzlama. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktaları var. İki buçuk santim kalınlığındaki etleri tuzlamak için bir tatlı kaşığı tuz gerekecek. Bu eti tuza iyice buladıktan sonra sararak bir saat bekletin. Sonrasında ise eti mutlaka tuzdan arındırmak için musluk altına tutun ve kağıt havlu yardımı ile kurulayın. 

Bıçakla ufak çizgiler atın

Bazı börek ve hamur işlerinde de yapılan bir yöntemi ette kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Bıçak ile çizeceğiniz etleri liflerine dik olacak şekilde çizin ancak çok çok derinden yapmamaya dikkat edin.

Dört ya da sekiz saat

Kolajenleri parçalamak eti yumuşatmak için ana nokta olabilir. Kaslı etleri bu nedenle ateşte ağır ağır pişirmek gerekiyor. Döş benzeri etleri bu nedenle dört ila sekiz saatte pişirerek harika bir tada ulaşabilirsiniz.

Marine edin

Marine yöntemi de epey ismini duyurmuş bir yöntem. Marine yönteminin özü ise asitli olan limon ya da sirke benzeri bir gıda ile sos hazırlayarak etin üzerine sürmek. Bu sayede etin dokusu parçalanacak ve lezzeti daha da artacaktır. Ancak burada sosun et üzerinde ne kadar kalacağı önemli. En az iki saat en fazla ise iki gün marineye bulanmış bir şekilde beklemesi gereken et çok lezzetli olacaktır.