Yurt dışı kaynaklıydı Türkiye'de mutasyon görülen şehirleri resmen açıklandı ve herkes uyarıldı

Yurt dışı kaynaklıydı Türkiye'de mutasyon görülen şehirleri resmen açıklandı ve herkes uyarıldı

Çin'de başlayan koronavirüs belası dünyayı etkisi altına almaya devam ederken herkes merak ediyor salgın ne zaman duracak diye. Ancak son gelen bilgiler mutasyon endişesini zirveye çıkardı. AVRUPA'da başlayan mutasyon artık...

Türkiye'de mutasyon var mı yok mu diye herkes merak ederken gelen son dakika bilgisine göre İngiltere kaynaklı 15 kişide mutasyon virüsü görüldüğü ortaya çıktı.

Bilim insanlarına göre mutasyon virüsün daha hızlı yayılmasına yol açmaktadır.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İngiltere'den Türkiye'ye girişlerin ve bu ülkeden Türkiye'ye gelen 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edilmesi üzerine geçici olarak uçuşların durdurulduğunu ilan etmişti. 

Konuyla ilgili Hürriyet gazetesi tarafından yayınlanan bir habere göre mutasyonlu koronavirüs hasta sayısı Türkiye'de 15 kişi olarak kaydedildi.

Bu kişilerden birisi Balıkesir Edremit ilçesinde karantina altına alındı.

Bir diğer mutasyon haberi ise Gaziantep'ten geldi.

Yurt dışından gelen 2 kişide mutasyon görüldüğü bilgisi var. 

KAYMAKAMDAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Edremit Kaymakamı Turgay Ünsal virüsün tespitinin hemen ardından “Tüm tedbirleri aldık, bir sıkıntı yok. Evinde. Aile karantinası uyguluyoruz. İngiltere'den gelen bir hasta. Normal çalışma düzenimizde tüm tedbirleri uyguluyoruz” açıklamasında bulundu... 

VALİDEN AÇIKLAMA

Mutasyonlu virüsle ilgili açıklamalarda bulunan Gaziantep Valisi Davut Gül ise yapmış olduğu değerlendirmede , “Mutasyona uğramış virüs ülkemize de geldi. Yurt dışı seyahati olan kişilerin maske, mesafe ve hijyene daha çok dikkat etmesi hayati önem taşıyor. Yurt dışından gelen kişilerden uzak durmak bu süreçte yapılabilecek en etkin korunma yöntemi olur. Tehlike büyük, tedbir basit” açıklamasında bulundu.

Mutasyonlu virüs bilim insanları tarafından yapılan açıklamaya göre koronavirüsün daha hızlı yayılmasına neden oluyor. Öte yandan Türk bilim insanı Uğur Şahin yaptıkları açıklamada bulmuş oldukları koronavirüs aşısının mutasyonlu virüsü de yok edeceğini açıklamıştı.

Şimdi herkes mutasyonun yayılmasından endişe ediyor.

Şimdilik Türkiye'de sadece 15 kişide görüldüğü belirtilirken Hürriyet tarafından yayınlanan haberde iki şehrin bilgisine ulaşılabilmekte.

Gaziantep ve Balıkesir Edremit ilçesi...

İlgili Haberler