Yürürken daha hızlı kalori yakan 9 önemli kural

Yürürken daha hızlı kalori yakan 9 önemli kural

Yürüyüş bilinen en etkili ve en rahat egzersizlerden biridir. Tüm vücudu çalıştıran yürüyüş bir yandan da kilo vermeye yardımcı oluyor. İster doğada ister spor salonunda olsun yürüyüş yaparken kalori yakmak için bunlara dikkat edilmedi...

Yürüyüş yapmak hem zihni çalıştıran hem de tüm vücuda olumlu etkiler bırakan bilinen en zararsız egzersizlerden biri. Ancak bu kadar basit bir egzersiz bile aslında çok tehlikeli olabiliyor. Bazı zamanlarda da istenildiği kadar etki gösteremeyebiliyor. Bunların nedeni ve çözümlerini ise uzmanlar dokuz maddede sıralıyor.

Yürüyüş hızını arttırın

Uzun zamandır yürüyüş yaptığınız halde etkisini sürdürmediğini ve hala aynı derecede yorulduğunuzu düşünüyorsanız o halde yürüme hızınızı arttırmaya çalışın. Kaslar biraz zorlanmadıkça gelişmezler bu nedenle yürüme hızı ve adım sayısı küçük küçük de olsa arttırılmalı. Hatta daha kısa adımlar daha hızlı yürümeyi sağlıyor.

Nefese dikkat 

Ancak bu sırada da kalp atışı ve nefesin dengesi çok önemli. Yanlış nefes alma hem daha az kalori kaybettiriyor hem de vücudu çok yoruyor. Bu nedenle burundan alıp ağızdan nefes vermek önemli. Ancak bir yandan da yürürken konuşmaya çalışmak temponuzu belirlemenize yardımcı olur. Eğer konuşabiliyorsanız orta tempodasınızdır, şarkı söyleyebilecek tempoya geçebilirsiniz. Ancak cümle kuramıyor ya da kesik kesik konuşuyorsanız sağlıksız bir tempoda yürüdüğünüz anlamına gelir. Bu nedenle derhal tempoyu düşürmeli ya da dinlenmelisiniz.

Yürüyüş kimi kişilere çok fazla terleme sağlamasa da su içmeyi unutmayın. Yanınızda mutlaka bir su şişesi bulunsun.

Koşu bandında yürürken de dikkatli olun. Çünkü koşu bantlarına ayakkabısız binilmemeli, hız için zorlanılmamalı. Bu durum büyük sakatlanmalara yol açabilir.

Dışarıda yürüyecekseniz de mümkünse toprağı tercih edin. Betonda yapılan yürüyüşler ayaklara ve bileklere zaten bir ağrı verir. bu nedenle şok emen zeminleri tercih edin.

Akciğerinde ya da kalbinde sorun yaşayan kişiler soğuk havada yürümemeli çünkü periferik damarlarda kanlanma kötü etkilenebilir.

Spor yaparken aniden ölen kişilerin haberlerini duyuyoruz. Bu durum yürüyüş için bile geçerli olabilir. bu nedenle ciddi bir sağlık sorunu olanlar ya da zorlandığını düşünenler başta olmak üzere herkes kendine uygun olan programı bir uzman aracılığı ile öğrenmeli.

Yürüyüşte yakılan kalori bu dört faktöre göre değişiyor

Yürüyüş yaparken kalori yakmak herkes için her koşulda aynı değildir. Daha kilolu olan bir insanın aynı hızda ve zeminde verdiği kalori harcadığı çaba nedeniyle daha fazladır. Bir yandan da yürüme hızı ile yürüme süresi, kişinin kilosu ve yürünen yolun yapısı gibi dört temel faktör de harcanılan kaloriye etki ediyor. Yukarı eğimli yolarda yürümek kişiyi daha fazla zorladığı için daha fazla kalori yakmasına neden oluyor. 70 kilo olan bir kişi bir saatte dört kilometre yürürse 245 ve 6 kilometre yürürse de 350 kalori yakar. 

En Yeniler