Yüzbinlerce emekliyi ilgilendiren gelişme ! Emeklilere 4500 Liraya kadar avans

Yüzbinlerce emekliyi ilgilendiren gelişme ! Emeklilere 4500 Liraya kadar avans

Emeklileri sevindiren avans müjdesi geldi! Çok sayıda emeklinin yararlanabileceği avansla ilgili tüm gelişmeler belli oldu! İşte bilmeniz gereken bütün ayrıntılar. Binlerce emeklinin beklemiş olduğu fırsat

Milyonları aşkın emekli, zam gelen maaşlarını almaya başladı. Kimileri zammın az olmasından yakınırken kimisi ise gayet memnun oldu. Emeklilik için başvuru yapanlara ise güzel bir haber geldi.

Uygulama emeklisini bekleyenler için mevcut

Maaşını bekleyen emekli adaylarına avans fırsatı sunulmakta. Buna göre maaşı doksan günde bağlanmayan emekli adayları yazılı başvurularını iletebiliyor. Başvuru iletildiği takdirde ise alacakları avans tutarı ise üç net asgari ücret kadar oluyor. Yani toplamda be senenin ücreti baz alındığında sekiz bin dört yüz yetmiş yedi lira kadar avans alınabiliyor.

Emekliler için de gelsin

Aynı uygulamanın emekliler için de geçerli olması gündemde. Ancak biraz daha farklı bir ücretlendirme söz konusu olacak. Yine üç maaş tutarında avans almak isteyen emeklilerin maaşları farklılık gösterdiği için en az 4500 lira kadar avans alınabileceği ön görülüyor.

Sistem hayata geçerse, en aşağı bin beş yüz lira alan emeklilere 4500 lira avans verilebilecek. Takvim Gazetesi'nde yer alan habere göre, avans imkanının sağlanması halinde emekliler ihtiyaçlarını daha kolay sağlayabileceklerini açıkladılar. Bu avansın da maaşlarından taksitle kesilmesi emeklileri rahata eriştirecek.

En az dört bin beş yüz lira avans fırsatı doğacak

Eğer sistem gerçek hayatta uygulanırsa avans ihtiyacı doğan emekliler yazılı bir başvurularını Sosyal Güvenlik Kurumu'na iletecekler. Bu başvuru sonucunda ise maaş ederlerinin üç katına kadar avans alabilecekler.
Kaba bir hesaplama ile en az 1500 lira alan emekli, başvurduğunda eline geçen para 4500 lira olacak. Buna göre ise emekli maaşından 12, 24 veyahut 36 ay kadar taksitle kesinti yapılacak.

Örnek verilecek olursa 4500 liralık avansın geri ödemesi için 36 ay vade verilirse, emekliden üç senelik kesinti ayda 125 lira olacak.