• BIST 99.677
  • Altın 219,992
  • Dolar 5,3394
  • Euro 6,0659
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 15 °C

Yüzde 23’lük Nitrat Gübresi E-reçete İle Satılacak

Yüzde 23’lük Nitrat Gübresi E-reçete İle Satılacak
Son zamanlarda nitrat içerikli gübrelerin patlayıcı madde olarak kullanılmasından dolayı, nitrat içerikli gübrelerin yediemine alındığını belirten...

Son zamanlarda nitrat içerikli gübrelerin patlayıcı madde olarak kullanılmasından dolayı, nitrat içerikli gübrelerin yediemine alındığını belirten Elazığ Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan, yüzde 33'lük Amonyum Nitratın satışını tamamen yasakladıklarını, patlayıcı özelliği fazla olmayan yüzde 23'lük nitrat gübresinin satışını da e-reçete sistemi ile gerçekleştirip kontrol altına alacaklarını söyledi.

Elazığ Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan, uzman ekip sayılı "Gübrelerin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği" doğrultusunda kentte bulunan 39 gübre dağıtıcısını denetledi.

Gübre dağıtma belgesi ve yetkisi olan bayileri gezdiklerini belirten İl Müdürü Turan Karahan," Yapmış olduğumuz denetimler bakanlığımızın bize verdiği yetki çerçevesinde gerçekleşmektedir. Son zamanlarda nitrat içerikli gübrelerin patlayıcı madde olarak kullanılmasından dolayı, Başbakanlığımızın talimatı ile nitrat içerikli gübreleri yediemine aldık. Son değişiklik ile beraber yüzde 33'lük Amonyum Nitratın satışını tamamen yasakladık. Ancak nitrat içerikli olup patlayıcı özelliği fazla olmayan halk arasında can gübresi olarak bilinen yüzde 23'lük nitrat gübresinin satışını e-reçete sistemi ile gerçekleştirip kontrol altına alacağız" dedi.

Gübre satışlarını yediemine aldıkları günden itibaren satışlar ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını aktaran Karahan, esnafında da bu konuda anlayışlı olduğunu aktardı.

Yüzde 23’lük Nitrat Gübresi E-reçete İle Satılacak

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim