Yüzde Oluşan Sivilcenin En Büyük Sebebi! O Alışkanlıktan Kurtulmanın Yolları....

Yüzde Oluşan Sivilcenin En Büyük Sebebi! O Alışkanlıktan Kurtulmanın Yolları....

Yüz bölgesindeki sivilcelerin en büyük oluşum nedenlerinden görülen o alışkanlığı bırakmak için bu yolları deneyin. Yüzde oluşan sivilcelerdeki azalmaya şahit olun. Cildi daha güzel hale getirdiğini kendi gözlerinizle göreceksiniz.

Gün içerisinde sürekli çeşitli nedenlerle yüzümüze dokunuyoruz. Ancak bu alışkanlık nedeniyle ellerimizdeki kiri cildimize bırakıyoruz ve bu da sivilce oluşumuna neden oluyor. Sivilceli bir ciltten kurtulmak için ilk adımda bu alışkanlıktan da kurtulmak gerekiyor.

Ancak yalnızca yüze dokunma değil, yağlı ya da kirli herhangi bir şey de yüze değdiğinde sivilceye neden olabiliyor. Bu nedenle yemek yedikten sonra mutlaka yüzü yıkamak gerekli. Saçların da genel olarak toplu tutulması, özellikle kirlendiği zamanlarda yüzden uzak tutmak sivilce oluşumunu önceden önleyecektir. Yüze değen maskeyi de en fazla iki saat sonra değiştirmek gerekli, hele maske nemlendiyse acilen çöpe atılmalı ve yenisi ile değiştirilmelidir.

Yardım talep edin

Yüze dokunma alışkanlığından kurtulmak için mutlaka etrafınızdakilerden yardım isteyin. Alınan uyarılar sizi bu kötü alışkanlığınıza karşın daha bilinçli hale de getirecektir.

Not alın

Bunun yanında bazı notlar alarak görebileceğiniz yerlere asabilirsiniz. "Yüzüne dokunma" "elini yüzünden çek" gibi uyarıcı notlar gün içerisinde görebileceğiniz yerlerde durursa bunun daha fazla farkına varabilirsiniz.

Ellerinize ceza verin

Bazı durumlarda yüksek strese girerek elimizi yüzümüze götürebiliyoruz. Eğer art arda oluyorsa elleri birbirine kenetleyin ya da bacaklarınızın altına bir süre koyarak ellerinizi mahkum edin. Zor kullanarak da olsa bu önlemler alışkanlığı bırakmaya yardımcı olmaktadır.

Keskin koku ile uyarın

Belirgin kokular da hatırlatıcı olabilir. Ellerinize keskin kokulu sabunlar alın ya da bazı kokulu dezenfektanlar kullanın. Elinizi yüzünüze götürdüğünüzde keskin kokular burnunuza çarpınca etkileyici bir hatırlatma olacaktır.

Sebebi ne?

Elleri yüzden uzak tutmanın bir yolu da neden ellerinizi yüzünüze götürdüğünüzdür. Saçınızı yüzünüzden çekmek için ellerinizi yüzünüze sürekli götürüyorsanız o zaman saçlarınız için saç bandı ya da tel toka gibi bir aparat alın. Eğer yüzünüz sürekli kaşınıyorsa ve bunun için elinizi götürüyorsanız mutlaka alerjen testi yaptırın.