Yüzde Oluşan Yastık İzleri Nasıl Giderilir?

Sabah kalktığınızda yüzünüzde oluşan yastık izlerinin geçmesi biraz zaman alabilir. Özellikle çok belirginse...

Yüzde Oluşan Yastık İzleri Nasıl Giderilir?
Yayınlanma Tarihi : 29 Kasım 2020 18:03

Bununla birlikte onları önlemenin veya hafifletmenin, doğru yastığı seçmenin ve hatta izleri hızlıca ortadan kaldırmanın çok basit bazı yolları vardır.

Yüzdeki İzler Nasıl Yok Edilir?

Yüzünüzde oluşan yastık izlerini gidermek için yapabileceğiniz ilk şey, izlerin üzerinde bir miktar buz gezdirmektir. Çünkü buz, yüzdeki nemi dışarı çıkartır ve bu durum yüzü doğal haline getirerek yastık izlerinin yalnızca birkaç dakika içinde düzleşmesini sağlar.

Ancak buz uygulaması cildi yakabileceğinden dolayı buz doğrudan yüze uygulanmamalıdır. En doğru olan, buzu bir mutfak havlusuna sarmak ve ardından dairesel hareketler yaparak işaretlerin üzerinde gezdirmektir.

Buzla yapılan kompres, yüz bölgesinde bulunan kan damarlarının büzüşmesine neden olduğu için uyku sırasında oluşan yüz şişmesinin ve başın yastığa yaptığı baskı nedeniyle ortaya çıkan yastık izlerinin yok olmasına yardımcı olur.

Yüzde İzlerin Oluşması Nasıl Engellenir?

Genelde pamuklu yastık kılıfları yüzde en çok işaret bırakan kılıflardır. Bu nedenle işaretlerin oluşmasını önlemenin en iyi yolu, daha pürüzsüz bir yüzeye sahip olan saten ya da ipek malzemeden üretilmiş yastık kılıflarını tercih etmektir.

Uyuduğunuz pozisyonun da bu konuda önemli olduğunu belirtmekte fayda var. Yan yatarak uyuyan insanlar başın yan kısımlarını yastığa temas ettirmiş olur. Bunun önüne geçmek için sırt üstü uyumak en iyi uyku pozisyonudur.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz... 

İlgili Haberler