Zafer Bayramı KKTC’de coşkuyla kutlandı!

Zafer Bayramı KKTC’de coşkuyla kutlandı!

30 Ağustos Zafer Bayramı, KKTC’nin başkenti Lefkoşa'da Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'nda düzenlenen geçit töreniyle kutlandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında, KKTC’nin başkenti Lefkoşa'da Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'nda, yaya tören birliklerinin katıldığı geçit töreni düzenlendi. KKTC’nin diğer büyük yerleşim birimlerinde de törenler yapıldı. Törene, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Hüseyin Özgürgün, 2. Cumhurbaşkanı ve Ana Muhalefet Partisi Başkanı Mehmet Ali Talat, 3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ömer Paç, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, 28. Tümen Komutanı Tuğgeneral Faruk Yıldırım, 39. Tümen Komutanı Tuğgeneral Erdal Şener, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, diğer bazı bakanlar ile askeri ve sivil yetkililer de katıldı.


Törende, önce İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi, ardından da KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı tören birlikleri ve halkın bayramını kutladı. Binbaşı Duran Akbaba’nın Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri adına konuşma yaptığı tören, yaya tören birliklerinin geçit töreni ile tamamlandı.


Binbaşı Duran Akbaba konuşmasında 30 Ağustos zaferinin “Ulu önder Atatürk’ün önderliğinde milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde, dünyanın en güçlü ordularına karşı elde edilen, hürriyet ve bağımsızlık aşkı ile yanan bir milletin sarsılmaz azim ve inancının zaferi” olduğunu ifade etti. 30 Ağustos 1922’nin Türk ulusunun dönüm noktası olduğunu belirten Akbaba, Atatürk’ün bir imparatorluğun yıkıntılarından bir milli devlet ve ordu çıkarmayı başararak, 30 Ağustos 1922’de Anadolu’daki yüzlerce yıllık Türk varlığına kast edenleri tarihe gömdüğünü söyledi.
Kutlamalar, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay‘ın Büyükelçilik Rezidansında bu akşam vereceği resepsiyonla devam edecek.


Emir Abdurrahman Bulut

Kaynak:Haber Kaynağı