Zamanı Durdurun! Cildinizi Her Yaşta Aynı Görünümde Tutmak İçin...

Zamanı Durdurun! Cildinizi Her Yaşta Aynı Görünümde Tutmak İçin...

Cilt sarkmalarını tam tersine çevirerek hep genç kalmak için ipuçları. Bu adımları takip ederek günlük alışkanlıklarınız haline getirirseniz zamanı durdurabilirsiniz. Cildi sımsıkı yapacak güzellik sırları...

Cildimiz yıllar içerisinde elastikiyetini kaybeder ve sarkma başlar. Bunu durdurmak mümkün değil ancak yavaşlatmak pek ala mümkün. Şimdiden sıkı birkaç önlem alarak cildinizi hem sıkılaştırabilirsiniz hem de yaşlanmayı önleyebilirsiniz. 

Spor yapın

İlk olarak yapılması gereken şey, bildiğiniz gibi bir spor alışkanlığı edinmek. Fazla kilolar, yağ içeriği cilde zarar verir bu nedenle ilk olarak sağlıklı kilonuza inin. Vücut kitle endeksinize uygun kiloya indikten sonra daha fazlası için uğraşmayın. Bundan sonra kilonuzu koruyacak bir beslenme ve hayat düzeni belirleyin. Fransız kadınların güzellik sırrı olan bu duru, cildin sürekli esneyip sarmasını engelleyerek hem çatlak gibi görünümleri sıfıra indirir hem de elastikiyeti korur.

Masaj ve yoga

Cildinizi sıkılaştırmak için bazı bakım yağları ile masaj yapabilirisiniz. Masajın cildin kan dolaşımını arttırdığı ve sıkılaştırdığı biliyor. çeşitli yağlarla haftada iki kez yağacağınız masajla hem kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz hem de cildinizin yaşlanmasını önleyeceksiniz.

Diğer yandan yüz yogası yapmak da cilde çok iyi gelmektedir. Cildi iki haftada toparlayan cilt yogasını yapamasanız bile bazen tavana öpücük atabilirsiniz. "tavana öpücük" çene ve gıdı bölgesindeki tüm kasları çalıştıracaktır. Tavana öpücük için;

Dik durun, kafanızı geriye doğru boyun kaslarınızı germeden biraz kaldırın. Sonra yukarı doğru öpücükler atmaya başlayın. İlk olarak yavaş başlayın sonra hızlandırın. En son attığınız öpücükten sonra dudaklarınızı yukarıda tutabildiğiniz kadar tutun. Çene kemiğinizi zedelemeden yapacağınız bu hareketin yüzünüzdeki etkisini hemen fark edeceksiniz. Sonrasında çenenize hafif masaj yapmayı unutmayın.

Kolajen çok önemli

Cilt sıkılığı ve elastikliği için en önemli olan şey ise kolajen tüketimidir. Kolajeni hem tüketebilir hem de cildinize uygulayabilirsiniz. Süt ve sığır eti gibi hayvansal gıdaların yanında c vitamini içerikli meyvelerde de kolajen bulunmaktadır.