Zamanla Sivilceye Neden Oluyorlar... Makyaj Fırçasının Temizliği Nasıl Yapılır?

Zamanla Sivilceye Neden Oluyorlar... Makyaj Fırçasının Temizliği Nasıl Yapılır?

Makyaj fırçalarını yüzümüze ve gözlerimize sürüyoruz. Çok hassas olan cildimiz ve gözlerimize bir zaman sonra bakterileri bile isteye sürüyor olabiliriz. Bunu engellemek için tüm detayları ile makyaj fırçalarını temizleme yöntemi...

Makyaj fırçaları zamanla siyah nokta, sivilce ya da gözde iltihaplanmaya kadar yol açabilir çünkü düzenli olarak temizlenmeleri gerekmektedir. Bu nedenle bir rutin oluşturup özellikle göze uygulanan fırçaları haftada bir kaç kez, yüz bölgesine uygulanan fırçaları da haftada bir yıkamak gerekiyor.

Fırçaları yıkamak için pek çok yöntem var. Kimileri sadece ılık suyu tercih ederken kimileri bebek şampuanı ile fırçaları yumuşak tutuyor. Ancak sadece bebek şampuanı almaya gerek yok. Evdeki zeytinyağı ve biraz da bulaşık deterjanı birleşince de güzel bir makyaj fırçası temizleyicisi haline gelmekte. 

Derin bir kaba baş aşağı yatırın

Toptan fırçalarınızı yıkamak istiyorsanız bu şekilde bir ılık su hazırlayabilirsiniz. Eğer elinizde hiçbiri yoksa kaliteli kastil sabun da kullanabilirsiniz. Ilık suyu fırçaları koyacağınız derin bir kaba dökün ve suya kullanacağınız temizlik ürününü döküp iyice karıştırın. Sonrasında sudan geçirdiğiniz fırçalarınızı bu suya bırakın. Ancak dikkat edilecek husus, fırçalarınızın çelik kısımlarına suyu değdirmeyecek şekilde ayarlamaktır. Yoksa paslanma tehlikesi ile karşılaşırsınız.

Ilık su kullanın

Fırçaları bir süre böyle beklettikten sonra sudan geçirin. Yumuşak davranmaya ve ılık su kullanmaya özen gösterin. Fırçalar en ufak bir yanlış kullanımda çok sertleşebilirler. Duruladıktan sonra beyaz bir peçete ya da kağıt havluya fırçayı hafifçe bastırın. Eğer yoğun bir şekilde boya çıkıyorsa tekrar suya yatırıp işlemi ikinci kez gerçekleştirin.

Bazı plastik fırça temizleme ürünlerinden de yardım alabilirsiniz. İşinizi bir tık kolaylaştıracak bu ürünler daha da derin temizlik yapabilmektedirler.

Kurutmak için makine kullanmayın!

Fırçaları temizledikten sonra sıra kurutma işlemine geldi. Fazla suyu isterseniz temiz bir kağıt havlu yardımı ile yapın. Fazla bastırmadan aldığınız suyun rengini kontrol etmeyi unutmayın. Sakın kurutmak için ısıtıcı ya da saç kurutma makinesi gibi bir şey kullanmayın. Bunun yerine dik duracak bir şekilde bırakıp oda sıcaklığında kurumasını sağlayın. Elinizle şekil vermeyi de unutmayın yoksa formu bozulabilir.