Zararı İspatlandı Ancak Yanlış Kullanılmaya Devam Ediliyor! Kulak Çöplerindeki Sağırlık Tehlikesi...

Zararı İspatlandı Ancak Yanlış Kullanılmaya Devam Ediliyor! Kulak Çöplerindeki Sağırlık Tehlikesi...

Kulak temizleme çubukları hala çok yanlış kullanılıyor... Kulak temizleme çubuklarında yatan tehlikeye karşı dikkatli olun! Kulak temizleme çubuklarının neden olduğu rahatsızlıkları duyunca...

Kulak temizleme çubuklarını kullanmaya çok alıştık. Uzun bir yapısı olduğu için de kulaklarımızın içine kadar sokmamız gerektiğini sanıyor ya da bazen duştan sonra derinlemesine kuruluk sağlamak için çöpü çok gerilere ittirebiliyoruz. Ancak kulak temizleme çubuklarını bu şekilde kullanmak çok tehlikeli...

Kulak temizleme çubukları ile aslında derinlemesine temizlik yapmıyoruz, hatta çoğunlukla kulaklardaki kirleri geriye doğru itiyoruz. Bu kirler gittikçe birikiyor ve kulak zarının önünde bir engel oluşturuyor. Kulak zarının patlamasına bile neden olacak bu duruma karşı kulak temizleme çubuklarını bu şekilde kullanmak büyük sakınca oluşturuyor. 

Uzmanlar, kulak temizleme çubuklarının kullanımı hakkında ısrarla uyarılarda bulunuyorlar. Kulak temizleme çubukları aslında yumuşak hareketlerle kulak kepçesini temizlemelidir. Kulağın içine kadar sokulan çubuklar, iltihabına bile yol açabilmektedir. Hatta bu nedenle mantar şikayetleri bile baş gösterebilir.

Kulaktaki mekanizma nasıl çalışıyor?

Kulak kiri görüntüsü itibari ile rahatsız edici olabilir.. Ancak kulak kiri, kulağın içerisinde bir mekanizma ile çalışır. Vakti geldiğinde kulaktaki mekanizma, biriken kiri kulak kepçesine atar. Biz de zaten bunu temizlemeliyiz. 

Kulakları temizlemek için başka yöntemler de mevcut fakat doktorlar bunları pek önermiyorlar. Örneğin mum yakarak çıkarılan kulak kirleri aslında kulağa büyük hasarlar bırakıyor. 

Kulaklık kullanımını sınırlandırın

Kulaklarda oluşan kirin sebeplerinden biri de yüksek sesle müzik dinlemek. Normal şartlarda kulaklıkları kısık sesle kullanmak ve bir saatten fazla kulakta tutmamak gerekiyor. Çünkü bu şekilde doğal olmayan yollarla kulak içerisindeki kirlerde artış yaşanmaktadır. 

Ne zaman hekime gitmeli?

Kulak içerisine yanlışlıkla deniz ya da havuz suyu kaçabilir. Bunun için kulaklarınıza uzaktan fön makinesi tutabilirsiniz. Ancak şişlik hissi ya da kulaklarda ağrı varsa kulak temizliği için mutlaka bir hekime başvurmak gerekmektedir. Tek başına yapılacak müdahale sadece durumu daha da kötüleştirir...